Evinizin Her Zaman Güzel Kokması İçin Neler Yapılmalı ?

Neden evin temiz olmasının birinci mesul müdürü kadınlardır ? Neden dağınık bir eve girenler, ev sahibi için, ‘’ ne pasaklı adam ‘’ demezler de ‘’ ne pasaklı kadın ‘’ derler ? Aslına bakarsanız, bırakın ne derlerse desinler ! Siz, temizliği ve düzeni kendiniz için, aileniz için yapmaya bakın. Kimseyi önemsemeden sadece keyif almak için yapacağınız her iş, sandığınızdan daha kısa sürecek ve daha kolay olacak !

Evin Güzel Kokması İçin Püf Noktaları

Herkes evde temizlik yaptıktan sonraya geride hoş bir koku kalmasını ister. Bunun için kimyasal deterjanların yaydığı kokuyu tercih edenler çoğunlukta olsa da, doğal kokuları tercih etmeniz sağlığınız ve ailenizin sağlığı için en doğrusu olacaktır.

  • Salondan başlayalım. Evin bu en önemli bölümünün güzel kokması için aroma yağ karışımı hazırlayabilirsiniz. 4 damla tarçın yağı, 1 damla okaliptüs yağı ve 2 damla limetta ( Meksika Lime ) birbirine karıştığında harika kokar.
  • Holler için en uygun, canlandırıcı kokular portakal, limon, bergamot ve ladin kokularıdır.
  • Yatak odası için en ideal kokular gül, lavanta, ylang-ylang, elma ve vişnedir.
  • Mutfakta karışım kullanabilirsiniz. 4 damla karanfil yağı ve 4 damla limetto mutfağınızı mis gibi kokutacaktır.
  • Parfüm kokusu seviyorsanız, herhangib bir odadaki açık olmayan lambaya birkaç damla parfüm damlatın. Parfüm kuruduktan sonra lambayı açtığınızda sevdiğiniz koku buharlaşarak etrafa yayılır.
  • Evi süpürürken çoğu zaman toz kokusu çıkar. Bunu önlemek için süpürge torbasını sık sık temizlemenin yanında süpürgeyi çalıştırmadan önce içine bir tutam vanilin kahve veya tarçın koyabilirsiniz.

Evdeki Kötü Koku Nasıl Giderilir ?

Kötü kokulara karşı kahve, tuz, portakal yağı, yosun veya kurutulmuş limon kullanabileceğiniz gibi portakal kabuğu da yakabilirsiniz.

  • Sigara, evde oluşabilecek en kötü kokudur. Eğer mutfağınızda sigara içecek birilerini ağırlayacaksanız, öncelikle pencereyi açın. Tencereye sirkeli su koyun ve ocağa yerleştirin. Sigara içilen süre boyunca tenceredeki su ocakta kaynasın. Sigara içildikten sonra mutfağı iyi havalandırın ve 15-20 dakika aspiratörü çalıştırın.
  • Pişmiş yemek kokularını gidermek için yemeği ocaktan aldıktan hemen sonra sıcak ocak üstüne biraz tuz koyun.

Dolapların İçi Nasıl Güzel Kokar ?

Kıyafet dolabınız güzel koksun, güzel koku kıyafetlerinize de geçsin istiyorsanız, limondan ilginç bir ‘’ aromalı dekoratif süs ‘’ yapabilirsiniz.

Dekoratif Limon : Bir limon alın. İçinden kurdele ile geçirin, kurdelenin ucunu bancuk ile sabitleyin. Limonun her tarafını şiş yardımıyla delin ve deliklere karanfil sokun. Karanfilleri sıkça yerleştirin. Limonu iki hafta boyunca soğuk olmayan, karanlık bir yerde bırakın. İki haftanın sonunda dolabınıza asabileceğiniz ve güzel koku yayan süsünüz hazır olacak.

Koku Torbaları : Kıyafet dolabınızın ve çamaşırlarınızın güzel kokması içn bez torbalar da işe yarar. Çamaşırlarınızın arasına sedir talaşı, adaçayı, lavanta veya nane ile doldurulmuş küçük bez torbalar koyun.

Sevdiğiniz güzel bir kalıp sabunu da dolabınıza yerleştirebilirsiniz; çamaşırlarınız bu aromayı alır.

Eğer Dolabınızda Kötü Koku Varsa ?

Eğer dolabınızın içinde değişik bir koku varsa, dolaptaki eşyalarınızı boşaltın. İçini sirkeli suda ıslatılmış bezle silin. Tamamen kurumasını bekleyin. Sonra köşelere, içinde kahve poşet çay veya kokulu yağda ıslatılmış pamuk olan küçük bez torbalar yerleştirin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here