Fethiye ucuz lokanta rehberi

Photo of author

By Bilgio.Net

Fethiye’deki konaklama tesislerinde genellikle her şey dahil sistemi uygulanmadığı için tatilcilerin ucuz lokantaların yerlerini bilmeleri gerekmektedir.

Fethiye turizm sektörünün önemli merkezlerinden biri olduğu için lokantalarda “turist” tarifesi uygulanmakta ve yemekler piyasa fiyatının 1,5 ila 2 katına satılmaktadır.

Ancak Fethiye’de yaşayan ciddi bir nüfus olduğu düşünüldüğünde şehrin bir yerlerinde yerli halka satış yapan ve fiyatları da daha uygun olan lokantalar olduğu muhakkaktır.

Tatil için Fethiye’ye gitmeden önce internetten ucuz lokanta araması yaptıysanız karşınıza çıkan lokantaların aslında ucuz olmadıklarını biliniz. Çünkü Fethiye’deki ucuz lokantaların müşterileri orada yaşayan kişiler ve internet ortamında kendilerini tanıtma gibi bir çabaları bulunmuyor.

Fethiye’de ucuz lokanta nasıl bulunur ?

Fethiye’de aynı kalitede yemek için mekana göre değişen fiyatlar ödenmektedir. Sadece dondurma örneğinden yola çıkarsak, dondurmanın bir topu panosunda İngilizce açıklamaların bulunduğu bir mekanda 6 TL, Türkçe ve İngilizce açıklamalar birlikte yer alıyorsa 4 TL, sadece Türkçe yazıyorsa 2 TL dir. Yani Fethiye’de ucuz lokanta arıyorsanız sadece “Türkçe” yazan mekanlara dikkat ediniz.

Bununla birlikte bu taktik yeterli olmayacaktır. Çünkü Hanibaba Köftecisi gibi bazı mekanlar bilinirliklerini artırdıkları için (Uzakdoğulu müşteri çekiyorlar) fiyatları ucuz değildir.

Yerli yabancı turistlerin yoğun olarak gezindikleri sahile yakın kesimlerde fiyatlar biraz fazladır. Ama bundan her kıyıya yakın yer pahalıdır anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü Belediye binasının hizasındakı kıyıdaki büfelerde balık ekmek 12 TL ye satılırken balıkçıların aynı zamanda lokantacılık yaptığı balık pazarında bir balık, meze ve içecekleri ile birlikte 60-80 TL ye mal olmaktadır.

Halbuki başka yerlerde balıkçının pişirdiği mekanlar daha ucuz olmaktadır. Fethiye’de balık pazarındaki fiyatlarının yüksek olmasının sebebi yerli yabancı müşteri sıkıntısı çekmemesidir.

Fethiye Merkezden denize girmek için Çalış Plajı’na gitmek gerekmektedir. Çalış plajının etrafındaki otel, pansiyon ve lokantalar Merkeze göre daha pahalıdır.

Fethiye’de tatil yaparken haybeye fazla para vermek istemiyorsanız aşağıdaki mekanları bir yere not ediniz.

Köfteci Nevzat

Fethiye’de fiyat kalite açısından en uygun yer Köfteci Nevzattır. Oto sanayi sitesinde bulunan Köfteci Nevzat’ta basit et yemekleri ve atıştırmalıklar satılmaktadır.(Köfte, kavurma,tost vs.)

Çoğu ilimizde parasına göre en lezzetli yiyecek sunan yerler oto sanayi sitelerindedir. Fethiye’de de bu gelenek bozulmamıştır. Fethiye’nin oto sanayisinde en meşhur ve en kaliteli yer Köfteci Nevzat’tır. Sanılanın aksine müşteri sadece erkeklerden değil, erkek ve hanımlardan oluşturmaktadır.

Burası bir aile müessesidir. Eskiden çalışanları kadını ve erkeği ile bir ailenin bireyleri iken daha sonra işleri yetiştirebilmek için yanlarına birkaç eleman almışlardır. Mekan bir tamirhaneden lokantaya dönüştürülmüştür. Ama çoğu lokantaya göre hijyen koşulları iyidir. Tuvaletleri temizdir. Yemek pişirilen mekan, servis masalarından görünmektedir.

Köfteci Nevzat’ta bir porsiyon köfteyi ve bir bardak soğuk ayranı 12 TL ye yiyebilirsiniz. Masaya sürehi içinde gelen su ücretsizdir.

Köfteci Nevzat
Köfteci Nevzat

Köfteci Nevzat Otogar’a gayet yakın bir konumda bulunmaktadır. Otobüsle Fethiye’ye geldiyseniz. Otogara geldikten sonra şehre gitmekte acele etmeyip yönünüzü şehir tarafına değil de otogarın hemen arkasında bulunan oto sanayi sitesine çevirirseniz karşınıza 3 tane dev lokanta çıkacaktır. Onlarından arasından geçip 150 metre yürüdüğünüzde Köfteci Nevzat karşınıza çıkacaktır.

Dürümcü Ümit Usta

Dürümcü Ümit Usta Fethiye Yeni Caminin hemen arkasında ve şehir içi dolmuş duraklarının hemen yanında bulunan küçük bir mekanda hizmet vermektedir. Buraya geldiğnizde dürüm yemelisiniz. Gayet sıcak gelen dürümler oldukça lezzetlidir.

Dürümcü Ümit Usta
Dürümcü Ümit Usta

Burada bir Adana dürüm sadece 12 TL dir. Fiyatlarının diğer yerlere göre ucuz olması nedeniyle günün her saati müşteri bulunan mekanın açık alanı da vardır.

Dönerking

Fethiye Uygulama Oteli’ne oldukça yakın bir konumda olan Dönerking genellikle döner ağırlıklı satış yapsa da Yörük Tostunu da denemelisiniz.

Dönerking
Dönerking

Sadece 13 TL ye satılan Yörük Tostu menüsünde gobit ekmeğe yapılmış  kaşarlı, salamlı, patates püreli doyurucu bir tosun yanında ayrıca, ayran, puding, patates kızartması ve turşu da geliyor.

Yörük tostu
Yörük tostu

Fethiye Merkezde olmamakla birlikte civarda bulunan iki adet ucuz lokantadan da bahsetmek gerekir.

  • Bülent’in Yeri
  • Dalaman Cezaevi Restaurant

Bülent’in Yeri

Fethiye’ye tatile gelen çoğu turist Kayaköy’e de uğramaktadır. Kayaköy’ün merkezinden geçen yolun hemen kenarında bulunan Bülent’in yerinde sac böreği çeşitleri 12 TL’ye satılmaktadır. Sac böreği oranın meşhur bir lezzeti olup bayanlar hemen gözünüzün önünde pişirmektedir.

Bülentin Yeri
Bülentin Yeri

Dalaman Cezaevi Restaurant

Fethiye’ye Dalaman Havaalanı üzerinden gelme planınız var ise ve Dalaman’ın içinde yemek yiyecekseniz Dalamandaki en ucuz mekan Dalaman Cezaevi Restaurant’tır. Tahmin edileceği üzere buranın çalışanları mahkumlardır.

Eskiden Cezaevinde yetiştirilen tavuklar pişirilip müşterilere servis edilmekteydi. O dönemdeki tavuklar gayet nefis ve ucuz idi. Dalaman Cezaevi Restaurant’ın bilinirliği bu tavuklar nedeniyle olmuştur.

Müşterileri çoğalınca kendi yetiştirdikleri tavuklar yetmemiş ve ürünlerini dışarıdan getirir olmuşlardır. Ayrıca ürün yelpazesi de zamanla genişlemiştir. Dalaman Cezaevi Restaurant’ta ki yemeklerin eski lezzeti yok ama fiyat olarak hala şehrin ucuz yerlerinden birisidir.

Alternatif mekanlar

Yukarıda sayılanlara alternatif olarak;

Kumru seviyorsanız Sahil Kumrucusu (Belediyeye yakın)

Sahil Kumrucusu
Sahil Kumrucusu

Börek seviyorsanız Fethiye Börekçisi (Belediyeye yakın)

Fethiye Börekçisi
Fethiye Börekçisi

Dondurma seviyorsanız Saliha Sultani Pastanesi (Fethiye Uygulama Oteli ne yakın)

Saliha Sultani Pastanesi
Saliha Sultani Pastanesi

Tercih edebilirsiniz.

Ve son bir ilave: Eğer yemeklerinizi kendiniz pişirmek niyetindeyseniz Fethiye’de Cuma günleri dere kenarına Pazar kurulmaktadır. Burada tarhanadan köy tavuğuna kadar çok çeşitli köy ürününü gayet uygun bir fiyata bulabilirsiniz. Maalesef Fethiye manavları epey pahalıdır.

Yorum yapın