Merci çikolata domuz yağı var mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Bir Müslümanın öncelikleri, helal kazanmak, helal yemek ve kimsenin hakkına girmemektir. Günümüzde helalinden para kazanmak, daha doğrusu haram sınırlarına girmeden rızkını kazanmak zordur.

Kazandığı parayı helal şekilde harcamak ve helal gıdaları tespit edebilmek de kolay değildir. Domuz Kuranı Kerimde haram kılınan bir hayvandır. Eskiden ne olduğu belli olduğu için sakınması kolay olan domuz eti bugün bir çok kimyasal forma girerek yediğimiz ürünlere sızmaktadır.

Ülkemizde domuz yağına karşı bir hassasiyet olduğu için bu konuda denetimler yapılmakta ve bu nedenle firmalar ürünlerinde “domuz yağı veya katkısı yoktur” şeklinde ibare eklemektedirler.

Bir üründe domuz yağı bulunmadığı ürün açıklamasında belirtiliyorsa, şüpheyi devam ettirmeye gerek yoktur. Çünkü dini açıdan bir ürünün haram olması için haramlığına dair bir delil olması gerekir. Böyle bir delil yok ise helal kabul edilir.

Almanya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde üretilen çikolataların paketlerinde “domuz yağı yoktur” şeklinde bir açıklama olmadığı için vatandaşlarımız Avrupa’dan getirilen çikolatalara şüphe ile yaklaşmaktadırlar. Böyle de yapmaları gerekir.

Çikolata üretirken domuz yağı kullanmak şart mı ?

Çikolata üretmek için domuz yağı veya türevi kullanmaya gerek yoktur. Zaten ülkemizde üretilen çikolatalara domuz yağı eklenmemektedir.

Bir çok Avrupa menşeili üründe de domuz yağı kullanılmamaktadır. Çünkü çikolataya domuz yağı eklenince tadının ağırlaştığı, bunun yerine tereyağı ve emülgatör gibi maddeler kullanılmasının daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.

Dolayısıyla Avrupalılar domuz yağı konusunda pek hassas olmasalar da bir çok Avrupa menşeili çikolata domuz yağı veya türevi kullanılmamaktadır.

Çikolatada domuz yağı nasıl anlaşılır ?

Tadına bakarak bunu anlamak imkansız yakın. Bunu sadece “içindekiler” kısmına bakarak anlayabiliriz. Merci bir Alman çikolatasıdır. Bir Alman çikolatasında domuz yağı olup olmadığı ürünün “içindekiler” kısmında yazan “Schwein” yani domuz kelimesinden anlaşılır. Schwein fett (katı formdaki domuz yağı) veya Schwein öl (sıvı formdaki domuz yağı) kelimeleri var ise o üründe domuz yağı kullanılmıştır.

Domuz yağından üretilen jelatinler de çikolata içerikli ürünlerde kullanılabilmektedir. Eğer bir ürünün muhtevasında “gelatine” maddesi var ise ondan da uzak durmalıdır.

Merci çikolata domuz yağı var mı ?

Merci çikolata domuz yağı var mı veya yok mu bunu ürünün “içindekiler” kısmına bakarak anlayabiliriz. Google’a “merci schokolade zutaten” yazdığınızda Merci çikolatanın içinde ne olduğu arama sonuçlarında karşınıza çıkacaktır.

Diğer Alman çikolata veya bisküvileri için de “ürün adı zutaten (örneğin marabou schokolade zutaten)” yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Merci çikolata içindekiler:

Almanca olarak içindekiler: Zucker, Kakaobutter, Vollmilchpulver, Kakaomasse, Haselnüsse, pflanzliches Fett, Sahnepulver, Buttermilchpulver, Milchzucker, Mandeln, Dextrose, Molkenerzeugnis, Butterreinfett, Magermilchpulver, Emulgator Sojalecithin, magerer Kakao, Aroma, Salz.

Türkçe’ye çevirirsek;

Şeker, kakao yağı, tam yağlı süt tozu, kakao kitlesi, fındık, bitkisel yağ, krema tozu, ayran tozu, süt şekeri, badem, dekstroz, peynir altı suyu ürünü, konsantre tereyağı, yağsız süt tozu, emülgatör soya lesitini , yağsız kakao, aroma, tuz.

Merci çikolatanın içindekilere bakıldığında domuzla ilgili bir ürün olmadığı görülmektedir. Merci çikolatanın bir çok çeşidi bulunmakta olup içeriklerinde farklılıklar olabilmektedir. Elinizde merci çikolata var ise “içindekiler” kısmını kontrol etmeniz gerekir.

Merci çikolata helal mi ?

Merci çikolata içeriğinde domuz yağı veya alkol bulunmamaktadır. Bilindiği kadarıyla bu ürünün helal sertifikası bulunmamaktadır. Helal sertifikası olmasa dahi alkol veya domuz yağı içermediği için helaldir.

Merci çikolata Trendyol, Migros, Hepsiburada ve N11 gibi çok bilinen yerlerde satılmaktadır. Eğer ürünün içinde domuz yağı ile ilgili bir şüphe olsaydı bu firmalar Merci çikolata satmazlardı. (Kendi marka değerlerine zarar gelmemesi açısından)

 

Bu yazıları da okuyunuz:

Nussknacker çikolatada domuz yağı var mı ?

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Domuz eti ve sağlığa zararları nelerdir ?

 

Yorum yapın