Gebelikte tansiyon nedenleri

Photo of author

By Bilgio.Net

Gebelikte tansiyon nedenlerini birkaç maddede saymak mümkündür. Daha önce tansiyonunda inme veya düşme gibi sorunlar yaşanmasa dahi gebeliğin verdiği bedensel ve duygusal değişimler tansiyon sorunlarına yol açabilmektedir.

İlk kez hamilelik yaşayanlar zaman zaman tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekmektedir. Gebelikte tansiyon kronik hastalıklara bağlı olarak oluşabileceği gibi şişmanlık + gebelik, kaygılı kişilik + gebelik veya aile içi sorunlar + gebelik şeklinde de açıklanabilir.

Gebelikte tansiyon nedenleri

İlk kez hamile kalanlar ve vücudunda daha önce böyle bir değişimi ilk kez yaşayanlar, hamileliğin hormonal etkisini ilk kez yaşayanlar, ikiz gebelik veya düşük riski olan gebelikte anne olağandan daha fazla stres altındadır. Bu stres ve kaygı gebelikte tansiyonu tetikleyebilir.

Gebelikte tansiyon sadece anne için değil bebek için de sakıncalı bir durumdur. Bebeğin yetersiz beslenmesi, gelişimini etkiler hatta yeterli oksijen alamazsa ölümüne bile yol açabilir.

Gebelikte tansiyonun yüksek olduğunu söyleyebilmek için 14/9 ve üzerinde çıkması ve bu şekilde seyretmesi gerekir. Gebelik nedeniyle oluşan tansiyon genellikle doğum sonrasında eski haline gelir. Gebelikte tansiyon tespit edilirse doktor tavsiyesine göre beslenmek lazımdır.

 

 

 

 

Yorum yapın