Küçük tansiyon yüksekliği ne anlama geliyor

Photo of author

By Bilgio.Net

Küçük tansiyon yüksekliği halinde ne yapmalı, küçük tansiyonun yükselmesi neye işsaret eder ? Küçük tansiyon kalp kaslarının kasılma halinde olmadığı andaki kan basıncıdır ve normal değerleri 6 ila 9 arasındadır.

Tansiyon ölçümlerinde küçük tansiyonun yüksekliği tek başına değerlendirilebilecek bir husus değildir. Büyük tansiyon ve küçük tansiyon birlikte ölçülür ve birlikte iken bir anlam taşır.

Büyük tansiyon ve küçük tansiyon değerleri arasında genel bir orantı var. Aralarında bir uçurum da olmaz, eşit de olmazlar. Ölçümlerde 11/7, 12/8,13/9 veya 16/10 gibi sonuçlar çıkar.

Bazen ölçümlerde 12/8 değil de 12/9 çıktığı olur veya 13/9 çıkmaz da 13/10 çıkar. Bu dert edecek bir durum değildir. Genel olarak tansiyonun yüksekliği veya düşüklüğü dikkate alınır.

Küçük tansiyon yüksekliği

Yani küçük tansiyon yüksekline ekstra anlamlar yüklemeye gerek yoktur. Tansiyon yüksekliği varsa, tuzu, yağlı yemekleri azaltmak, kızartma yerine haşlamalerı tercih etmek gerekir.

Kilolu olanların yüksek tansiyona eğilimi vardır. Çünkü şişmanlık kalbin daha fazla çalışmasına neden olur.

Bunun tersine zayıf olup da yüksek tansiyon, kalp ve kolestrol şikayeti olan çok kişi vardır. Bu kişilerde yüksek tansiyon olmasının sebepleri, kaygılı-asabi-zayıf kişilik yapısı, az yemek ama hareket de etmemek ve tek yönlü yetersiz beslenmektir.

Genellikle stresle başa çıkamayan birisine stres yapma demek veya çabuk sinirlenen birisine kafaya takma demek fazla bir anlam ifade etmez. Çünkü kişilik yapısı kolay değiştirilemez. Bununla birlikte kişinin yaşam felsefesinde radikal değişiklikler yapması veya hayatını yeniden dizayn etmesi, yaşadığı ortamı ve çevresini değiştirmesi genel ruh halini olumlu yönde etkileyebilir.

Yorum yapın