Gilaburu Meyvesi Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Gilaburu Meyvesi Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Gilaburu Meyvesinin İngilizce Adı : Cranberry Bush, European Cranberry

Gilaburu Meyvesinin Bilimsel Adı : Viburnum Opulus

Gilaburu Meyvesi Nedir ?

Kuzey Avrupa, Kuzey Amerika ve Kanada’da yetişmektedir. Türkiye’de Kuzey ve Orta Anadolu’da yetişmektedir.

Gilaburu Meyvesinin Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

100 gram taze gilaburu 46 kcal, 12 gram toplam karbonhidrat (4,6 gram diyet lifi, 4 gram şeker ), 0,4 gram protein, 0,1 gram yağ, 60 IU A vitamini, 13,3 mg C vitamini, 1,2 mg E vitamini, 5,1 mkg K vitamini, 0,1 mg niyasin, 0,1 mg B6 vitamini, 1 mkg folat, 5,5 mg kolin, 0,2  mg  betain,  8 mg kalsiyum, 0,3 mg demir, 23 mg magnezyum, 0,4 mg mangan, 13 mg fosfor, 85 mg potasyum, 0,1 mkg selenyum, 2 mg sodyum içerir. Viburnin, valerik asit, iridoit, tanen, proantosiyanidinler, arbutin, valernik asit, kateşin, flovonoidler, salisin, amentoflavon, klorojenik asit içerir.

Gilaburu Meyvesinin Etkileri ve Faydaları Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonlarına kesin etkisi araştırmalar tarafından gösterilmemiştir. Bu konu ve yaşlanmayı önleyici etkileri ciddi olarak araştırılmaya devam etmektedir. İdrar arttırıcı, müshil etkili, yatıştırıcı, spazm çözücü, bağışıklığı güçlendirici, mikrop öldürücü, ağrı kesici, tansiyon düşürücü etkilere sahiptir. Kanserden olası koruyucu etkileri bildirilmiştir. Antioksidan ve diş çürümelerini önleyici etkileri vardır.

Gilaburu Meyvesi Nasıl Kullanılır ?

Böbrek taşlarını düşürmek için taze meyveleri yenir veya kaynatılarak çay olarak içilir. İki aydan fazla süreli kullanımı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. E Coli ve Helikobakter pilori gibi bakterilere karşı hafif etkisi olduğu araştırmalar tarafından gösterilmiştir.

Gilaburu Meyvesinin İstenmeyen Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

Kabuklarının rahim kaslarını kasıcı etkisi vardır. Suyu fazla miktarda tüketildiğinde ishal ve mide şikayetlerine yol açar. Aspirin ve varfarin gibi kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Gilaburu Meyvesinin İlaç İle Etkileşimleri Nasıldır ?

Gilaburunun varfarin ile olası etkileşiminin mümkün olduğu bildirilmiştir.

Yorum yapın