Gingko Biloba Nedir ? İçerdiği Maddeler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Gingko Biloba Nedir ? İçerdiği Maddeler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Gingko Bilobanın İngilizce Adı : Living Fosil, Gingko, Maidnhair tree, Temple balm

Gingko Bilobanın Bilimsel Adı : Gingko Biloba

Gingko Biloba Nedir?

Gingko, Japon eriği, Mabet ağacı, Kız saçı, Gümüş kayısı, Çin yelpazesi ve Fil kulağı olarak da bilinir. Çin’de uzun zamandır yetiştirilmektedir. Gingko Japonca telaffuzuna göre kaydedilmiştir. Hastalıklara ve böceklere direnci çok uzun yaşamasına neden olmaktadır. 2500 yaşında türleri bulunmaktadır. 2001 – 2009 yılları arasında gingko ile ilgili 3000 makale yayınlamış, 2500 adet patent müracaatı olmuştur. Tıbbı özellikleri bitkinin yaprak ve çekirdeklerinden kaynaklanmaktadır.

Gingko Bilobanın İçerdiği Maddeler Nelerdir ?

Yapraklarında amentoflavon, oldukça allerjenik ginkgolik asitler, bilobol veya adipostatin A gibi uzun zincirli alkifenoller saptanmıştır. G Biloba özünde flavonol glikozidler ve terpen laktonlar bulunmaktadır. İçerik olarak ginkgolid A, B, C ,J ve bilobalid, flavonol glikozidler, biflavonlar, proantosiyanidinler, alkifenoller, basit fenolik asitler, 6-hidrosikinurelik asit, 4-O-metilpridioksin ve poliprenoller belirtilmiştir. Preparatları % 22-27 arasında flavonol glikozidler ( kersetin, kamferol ve izrahmnetin ), % 5-7 terpen laktonlar ( ginkgolid A, B, C ve bilobalid ) içerir.

Gingko Bilobanın Etkileri ve Faydaları Nelerdir ?

Gingko biloba özütü antienflamatuvar, antioksidan etkilere sahiptir, hem oksijenaz ( HO)-1 enzimini düzenleyerek, kan şekerinin yüksekliğinin tetiklediği bir durum olan monositlerin damar cidarı endotel tabakasına yapışmasını önler. Östrojene duyarsız olan mem kanserinde apoptozu uyarıcı, hücre çoğalmasını önleyici gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Aralıklı toplallamada etkisi az bulunmuştur. Glokomda faydalı etkileri yayınlanmıştır.

Hafızayı iyileştirebileceği düşünülmekteyse de 60 yaş üzerindekilerle 6 hafta süreyle yapılan bir çalışma olumlu sonuçlar vermemiştir. Hafıza problemleri olan yaşlılarda Alzheimer’ı önlemede etkisiz olduğu bildirilmiştir.

Gingko Bilobanın İstenmeyen Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

Birçok kişi gingkoyu 6 ay süre ile iyi tolere etse de, baş ağrısı, bulantı, kanama, mide ve bağırsak şikayetleri gibi bazı olası yan etkileri bulunmaktadır. Antidepresan, antikonvülsiv, kan sulandırıcıları, diyabet ilaçları, düretikler, tansiyon ilaçları, proton pompa inhibitörleri ile etkileşime girer.

Yorum yapın