Goji Berry Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Kimyasallar, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Goji, Goji berry, wolfberry

Bilimsel Adı : Lycium barbarum, Lycium chinense

Goji Berry Nedir ?

Anavatanı Güney Doğu Avrupa ve Asya’dır. 21. Yüzyılın başından itibaren gojiye, antioksidan içeriğine ve besin değerine ilgi artmıştır. Çin dünyadaki başlıca Goji üreticisidir. Kurutulmuş Goji genellikle yenmeden önce çeşitli şekillerde pişirilir. Krizantem ve kırmızı hünnap ile bitkisel çay olarak veya puerh çayı ile birlikte tüketilir.

Meyve sularında diğer böğürtlenlerle birlikte ve yoğurtta kullanılmaktadır. Üretimde katkı maddesi olarak, meyve suyu konstresi, tüm meyve püresi, toz olarak ve çekirdek yağı olarak tüketilmektedir. Çekirdeğinin yağından sabun yapılmaktadır.

Goji Berry’in Besin Değeri ve İçerdiği Kimyasallar Nelerdir ?

Göji 11 esansiyal ve 22 eser diyet minerali, 18 amino ait, 6 esansiyal vitamin, 8 polisakkarid ve 6 monosakkarid, esansiyal linoleik ve alfa linolnik asit de olmak üzere 5 doymamış yağ asidi, betasitosterol ve diğer fitosteroller, lutein, kilopen, kriptoksantin, beta karoten ve zeaksantin de olmak üzere 5 karotenoid, antioksidan etkilere sahip birçok fenolik bileşik içermektedir. Meyve suda çözülen polisakkaridler, glikoproteinler ve karotenoidler içerir.

100 gram kuru gojide 7 mg beta karoten, 2,4 mg zeaksantin, 1,3 mg B2, 29-148 mg arası değişen miktarlarda C vitamini, 112 mg kalsiyum, 1132 mg potasyum, 9 gm demir, 2 mg çinko, 50 mikrogram selenyum içerir. Meyve eti ağırlığının %31’i kadar polisakkarid içerir.

Goji Berry’in Etkileri ve Faydaları Nelerdir ?

Biyolojik etkileri arasında kardivasküler ve enflamatuvar hastalıklar, görme ile ilişkili hastalıklardan ( maküler dejenerasyon ve glokom) koruyucu, sinir sistemini koruyucu, kanseri önleyici ve bağışıklığı destekleyen olası etkileri yayınlamıştır. Şeker hastalarında görülebilen diyabetik retinopatinin ilerlemesini ertelediği bildirilmiştir. Goji genel olarak sağlığı desteklemek ve yaşlanmayı önlemek için kullanılmaktadır. Sağlıklı erişkinlerin kanında antioksidan belirteçlerini arttırmaktadır.

Goji Berry’in İstenmeyen Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

Diyabet, kan basıncını düzenleyen ilaçlar, varfarin ve sitokrom P450 ile metabolize olan ilaçlarla etkileşime girerek vüctuttan atılmalarını geciktirir ve kan düzeylerini yüksek kalmasını sağlar. Varfarin metabolizmasını engelleyerek kanamada artışa sebep olabilir, toksik bir alkaloid olan atropin zararlı etki limitinin altında olsa da, gojide doğal olarak bulunmaktadır.

Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır, domates ile çapraz reaksiyon gösterebilmektedir. Ayrıca cildi ışığa hassaslaştırarak kızarıklıklara sebep olabilmektedir. Diğer yandan antioksidan mekanizmalar ile UV radyasyonu ile oluşan cilt hasarlarını azalttığı da bildirilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here