Tavuk ciğeri kediye zararlı mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedinin ciğere baktığı gibi deyiminden yola çıkarak Tavuk ciğeri kediye zararlı mı ? sorusunu manasız bulabilirsiniz ama bu makaleyi okumadan kedinize ciğer vermeyiniz.

Tavuk ciğeri kediye zararlı mı ?

Kedileri ciğer ile ödüllendirmek yaygın görülen bir davranıştır. Fakat kediyi ciğerle beslemenin bazı sakıncalıdır. Kedinin etobur olduğu bilinen bir gerçek olduğundan tavuk ciğerinin kediye zarar verme ihtimali bazı kişilerce mantıksız olarak değerlendirilse de kedinin ciğerle bilinçsiz beslenmesi bazı sorunlara yol açabilir.

Tavuğun karaciğeri içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri nedeniyle kedi açısından çok faydalı bir besindir. Bu nedenle kedinize zaman zaman tavuk ciğeri gibi kaliteli protein kaynakları ile beslemelisiniz.

Bununla birlikte kediye tavuk ciğer yedirmenin bazı sakıncaları da vardır:

Tavuk karaciğerinin yağ oranı yüksektir. Eğer kedinize sık olarak tavuk karaciğeri (veya sığır karaciğeri) yedirirseniz kediniz çabuk şişmanlayacaktır. Sokak kedilerinin ciğer yemesi onlar için şişmanlama açısından bir risk yaratmayacaktır.

Çünkü sokak kedileri ev kedilerine göre çok daha fazla hareketlidirler ve aldıkları kalorileri kolay yakarlar. Sürekli hareketli oldukları için aynı zamanda ev kedilerine göre hastalanma riskleri de düşüktür.

Ev kedilerinin hareket imkanları kısıtlı olduğu için ciğer yerse çabuk kilo alır. Kedinin çabuk kilo olması iyi değildir, çünkü hantallaşan kedide şişmanlığa bağlı hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Hele de kedi kısırlaştırılmış ise kilo alımı normal kediye göre daha hızlı olmaktadır. Kısırlaştırılmış kedilerin cinsellik hormonları azaldığından iştahları artmakta ve metabolizmaları da yavaşladığından kısırlaştırılmış kedilerin kalorisi düşük bir diyetle beslenmesi gerekmektedir.

Kediye ciğer verecekseniz ayda bir veya iki haftada bir verebilirsiniz, fazlası zararlı olabilmektedir.

Kediye ciğer yedirmenin diğer bir riski ise ciğerin yağ oranının yüksek olması nedeniyle kedide ishal sorununa yol açabilmesidir. Kedinin ishal olmaması için bir kerede verilecek ciğer miktarının düşük tutulması gerekmektedir.

Karaciğerde bakır oranı yüksek olduğundan bazı kedilerde bu soruna yol açabilmektedir. Kedide bakır minerali fazlalığına bağlı bir hastalık var ise karaciğer yedirmemek gerekir.

Kediye fazla ciğer yedirmek A Vitamini hipervitaminozu denilen bir soruna da yol açmaktadır.

Bazı veterinerler çiğ et ile beslenen kedilerde parazit riskinin artacağını düşünmektedirler. Her ne kadar doğadaki kediler sadece çiğ et ile beslenseler de ev kedilerin bağışıklık sistemi vahşi kediler kadar güçlü olmadığından ciğerden kediye parazit geçebilmektedir.

Bunun önüne geçmek için ciğeri haşlayıp kediye vermek gerekmektedir.

Özetle, yüksek miktarda protein, A vitamini, B vitamini içeren ciğer, az miktarda verilirse kediler için yararlıdır, fazla verilirse zararlıdır.

İlgili yazı: Kediye tavuk ciğeri nasıl yapılır ?

Yorum yapın