Nane’nin Faydaları, Kullanımı ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Nane’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Peppermint, Lamb mint, Brandy mint

Bilimsel Adı  : Mentha x piperita

Bahçe nanesi ( Mentha x piperita ), su nanesi ( Mentha aquatica ), kıvırcık nanenin ( Mentha spicata ) melezidir. Avrupa’ya özgü bir bitkidir fakat günümüzde bütün dünyaya yayılmıştır.

Tıbbi nane olarak bilinir, arkelojik bulgular on bin yıldır tıbbi maksatla kullanıldığını göstermektedir. Nane yağı halk arasında bulantı, hazımsızlık, soğuk algınlığı, baş ağrısı, kas ve sinir ağrıları, mide problemleri ve bağırsak problemleri için kullanılmaktadır. Nane yağının irritabl barsak sendromuna iyi geldiğini düşündüren çalışmalar mevcuttur.

Nane’nin Kullanımı ve Faydaları Nelerdir ?

Nane günlük hayatta çok kullanılan bir maddedir. Diş macunlarında, pastil ve naneli çikolatalarda bulunur. Nane, taze halde içeceklere ve gıdalara verdiği ferahlatıcı aroma için kullanılır. Yaprakları tüm olarak yenir, çay şeklinde demlenip tüketilir.

Mide ağrısını ve bulantısını giderici, mideyi rahatlatıcıdır, bağırsak fonksiyonunu iyileştirir, hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromunda kullanılır.

İçerdiği perillil alkol akciğer, kolon ve cilt kanserinden koruyucudur. Kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. İnsanlarda daha ileri araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Kuvvetli doğal bir diüretik ( idrar söktürücü ) etkisi vardır. Rozmarinik asidin antienflamatuvar ve solunum yolunu temizleyici etkisi bulunmaktadır. Nane antifungal ( mantara karşı ) etkiye sahiptir. Nane aromasının hafıza güçlendirdiği ve zihin açıcı olduğunu bildirilmiştir. Bir hayvan çalışmasında kanser tedavisi gören hastalarda radyasyondan koruyucu etkileri saptanmıştır.

Alınan E komisyonu üst mde – bağırsak sistemi ve safra kanalları için spazm giderici, gaz giderici, safra arttırıcı, solunum yolu iltihabı, nezle ve ağız mukozası iltihabı tedavisinde, antibakteriyel etkilerini ve haricen miyalji ve sinir ağrıları tedavisinde kullanımı onaylanmıştır.

Nane’nin Kullanım Şekli Nelerdir ?

Çay gibi demlenip sabah akşam birer bardak içilir.

nane-zararları
Nane’nin Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Farklı türler, içerdikleri ‘’ pulegon ‘’ düzeyine göre karaciğere toksik etki yapabilmektedir. Nane yağının küçük dozlarda kullanılması yetişkinlerde güvenilir olup, olası yan etkileri alerjik reaksiyon ve mide ekşimesidir. Mentol içeriğinden dolayı nane yağının çocuklarda yüz ve buruna uygulanması nefes darlığı, bronş ve larenks spazmına sebep olabilmektedir.

Yorum yapın