Kara Oklar Çetesi Büyük Macera özeti

Photo of author

By Bilgio.Net

Kara Oklar Çetesi kitabı 22 bölümden oluşmakta ve macera içerikli önemli bir görevi anlatmaktadır. dır. Kara Oklar Çetesi serisinin  1. Kitabı Büyük Macera’dır. Aşağıda Kara Oklar Çetesi 1 özeti yer almaktadır.

Kara Oklar Çetesi Büyük Macera özeti

Kitabın baş kahramanları anne ve babası ölmüş 12 yaşında bir çocuk olan Erim ve Erim’in arkadaşları Nisan ve Zafer’dir. Nisan ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in torunudur.

Erim’in Sanem ve Simin adlarında ikiz kız kardeşleri ve Müzeyyen isminde babaannesi vardır.

Erim’in doğum gününde Nisan Erim’lere yatılı misafir olarak gelir ve doğum günü kutlaması yaparlar. Doğum günü kutlamasında Erim’e hediyeler verirler.

Erim’in kız kardeşleri hediye olarak kendi çizdiği resmi verirler. En yakın arkadaşı Zafer ise kendi yaptığı tahta kılıcı hediye eder.

Nisan dedesi Osman Hamdi Bey’in yaptığı bir yağlı boya tabloyu hediye eder.

Erim’in babaannesi ise el yazması bir kitap, zarf ve anahtar hediye eder. Erim kitabı okumaya başlar. Kitapta önemli bir görev yer almaktadır.

Zarfta ise bir bilmece yazılıdır. Bilmecenin cevabının fırın olduğunu düşünerek bahçedeki taş fırını temizlerler. Fırını incelerler ama bir ipucu bulamazlar.

Bu sırada bahçeye yabancı adamlar gelir ve köşkü satın almak isterler. Adamlar kitapla ilgilenirler ama daha sonra geri giderler.

Nisan kitaptaki ipucunu çözer ve fırındaki kil tableti bulurlar. Kil tablet kitabın bir sayfasına yönlendirmektedir. O sayfada bir bilmece yer almaktadır.

Bilmeceyi çözmek için Muhittin Dede’den yardım alırlar. Muhittin Dede’nin yardımıyla bilmecede sorulan kişiyi bulurlar. Bu kişi emanet mektubu saklayan Şinasi Albay’dır.

Mektubu 13 Eylül 1919 tarihinde Sakarya Meydan Muharebesinde savaşırken şehit düşen  Erim’in babası Erdoğan Bey yazmıştır.

Mektup şifrelidir ve şifreleri çözdükçe maceralara atılırlar, yeni bilgiler öğrenirler.

Örneğin yabancı devletlerin ülkemizi yağmalama planlarını öğrenirler, yeni harflerin tanıtılmasına dair bilgiler öğrenirler ve Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın açılışına şahit olurlar.

Kara Oklar Çetesi ana fikri: Hiçbir zaman pes etmeden ülken için mücadele etmelisin.

Kara Oklar Çetesi – 1 konusu: 1928 yılında kurtuluş savaşından yeni çıkmış Türkiye’de öksüz bir çocuk olan Erim’in arkadaşları ile birlikte şifreli bir kitabın şifrelerini çözerken milli mücadele ve inkılaplar hakkında bilgiler öğrenmesini konu almaktadır.

Kara Oklar Çetesi kaç sayfa:232

Kara Oklar Çetesi yazarı kimdir: Ahmet Şerif İzgören’dir. Orduda görev yapıp istifa edip kişisel gelişim üzerine kitaplar yazan bir yazardır. Aynı zamanda üniversite hocalığı ve beden dili eğitmenliği de yapmaktadır.

Kara Oklar çetesi 1 sınav soruları ve cevapları

1. soru: Kara Oklar Çetesi kitabının yazarı kimdir?

A)Mehmet Şerif İzgören

B)Ali Şerif İzgören

C) Ahmet Şerif İzgören

D)Ahmet Şefik İzgören

Cevap: C

2. soru: Erim’in ikiz kardeşlerinin ismi nedir?

A) Ege ve Ece

B) Eda ve Ece

C) Sanem ve Simge

D) Sanem ve Simin

Cevap: D

3. soru: Kitabın türü nedir?

A) Roman

B) Hikaye

C) Şiir

D) Deneme

Cevap: A

4. soru: Hangi tarihler arasındadır?

A) 8 Ağustos 1928-29 Ağustos

B) 8 Ağustos 1928-31 Ağustos

C) 22 Eylül 1928- 30 Kasım

D) 22 Eylül 1928- 26 Kasım

Cevap: A

5. soru: Kitap kaç cilttir?

A) 1

B) 2

C) 3

D) 4

Cevap: B

Yorum yapın