Gölge müşteri olmak istiyorum ama nasıl ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Keyif alabileceğiniz ek iş seçeneklerinden birisi bir araştırma firmasında gölge müşteri olarak çalışmaktır. Gölge müşteri olmanın siz mutlu edecek birkaç tane bonusu vardır.

Birincisi tam zamanlı bir işiniz olsa dahi ek iş olarak gölge müşteri olarak çalışabilirsiniz, asıl işinize engel olmaz. Hatta devlet memurları dahi belli çizgileri aşmamak kaydıyla bu işi yapabilir.

İkincisi genellikle esnek çalışma saatleri olan bir iştir, mesai kısıtlaması yoktur.

Üçüncüsü hem alışveriş yapar hem para kazanırsınız. Hem de bu işi yaparken karşınızdakini denetliyor olmanın hazzını yaşarsınız.

Dördüncüsü iş başvurusu yaparken diploma aramazlar.

Gölge müşteri ne demek ?

Sanki bir müşteriymiş gibi bir işyerine gidip alışveriş yapan ve bu esnada işyeri ve işyerindeki personelle ilgililer toplayan kişidir. Bazen bir senaryoya göre hareket etmesi gerekir. Örneğin aldığı bir ürünü bir saat sonra iade etmeye çalışır böylece personelin ürün iade prosedürünü bilip bilmediğini ölçer.

Bazen meraklı ve kıl müşteri rolü yaparak ürünlerle ilgili garip bilgiler sorarak personelin sattığı mal hakkında yeterli bilgisi ve zor müşteriler ile uğraşmaya sabrı var mı ölçer.

Bazen gölge müşterinin hazırladığı raporlar o işyerindeki terfi ve işten çıkarmalar için kullanılır.

Bazen gölge müşteri rakip firmayı analiz etmek için görevlendirir. Elde ettiği bilgiler ve gözlemler firmaca değerlendirilerek rakip firmanın satış stratejileri ve hizmet kalitesi ölçülür.

Gölge müşteri, gizli müşteri ve meçhul müşteri gibi isimlerle de anılır. Bazı köklü ve kurumsallığı oturmuş, yenilikçi firmalar tam zamanlı ve maaşla çalışan gölge müşteri istihdam eder. Ancak gölge müşteri olarak çalışan kişiler çoğunlukla danışmanlık firmaları veya kamuoyu yoklamaları da yapan araştırma şirketlerinde esnek zamanlı (esnekliğin derecesi part time ile senede birkaç gün arasında değişmektedir) olarak çalışmaktadır.

Gölge müşterinin vasıfları nelerdir, işi nedir ?

Bu işte ortaöğretim (genellikle lise) diploması (en azından belli seviyede genel kültür seviyesi ve raporlama bilgisinin olması açısından) haricinde bir belge istenmemekle birlikte gölge müşteri olarak çalışacak kişilerin uyanık, algıları güçlü, gözlem yeteneği ve hafızası kuvvetli kişiler olması gerekir. İş seyahat gerektirdiği için ehliyeti olması ve seyahat engeli olmaması da gerekir.

Gölge müşteri adayına firma tarafından yapacağı işlerle ilgili bir eğitim verilir ve her işi için ayrıca talimat verilir. Her işin zorluğu ve yapılması gerekenler listesi farklı olacaktır. Mesela çağrı merkezini müşteri gibi arayarak görevliyi test etmek ile bir restoranda verilen hizmet kalitesini değerlendirmek hem ücret hem de eylem açısından farklı olacaktır.

Esasen gölge müşteri işi uzaktan bakıldığı kadar basit ve eğlenceli bir iş değildir. Sınırlı bir süre içerisinde iş yerindeki ortamı ve personeli gözlemleyip bunları kendinden istenilenler doğrultusunda rapora yansıtmak her kişinin işi değildir.

Gölge müşteriden raporda yazması istenilen şeylerin listesi bazen epey uzun olabilir. Örneğin bir fast food şubesindeki her elemanın ayrı ayrı performansını değerlendirilmesi,  masa düzeni (masa arası mesafeden tutun, peçeteliklerle tuzluklar simetrik dizilmiş mi gibi detaylı isteklere kadar), ortamın havalandırması, tuvalet malzemelerin yeterliliği, satış elemanının karşılama cümlesi kullanıp kullanmadığı, gıdaya temas edenin eldiven takması, kasiyerin müşteriyi uğurlama cümlesi ve göz teması kurması, menü listesinin güncelliği temizliği, çatal bıçak takımlarının çizik-kirli olması, servisin çabukluğu, elemanların birbirine sesleniş şekli  ve daha fazlası konuların raporda istenilen formata göre yer alması istenilebilir.

Bu işin karşılığı da para yerine yol masrafları + orada yediği yemek + bir süre boyunca (veya birkaç sipariş) fastfood siparişlerinde %50 indirim kuponu olabilir.

Bazı işlerde gölge müşterinin özel bazı hususları test etmesi gerekebilir. Örneğin mağaza görevlileri ürün iade/değişimi konusundaki hukuksal konulara hakim mi, ürün hakkında yeterli bilgiye sahip mi veya titiz müşterilere karşı nasıl davranıyorlar, bu tür durumları raporlayabilmek için bir senaryo dahilinde rol yapmak gerekebilir.

Gölge müşteri nasıl olunur ?

İnternette gizli müşteri, meçhul müşteri veya başka isimlerle iş ilanları mevcuttur. Mülakat oldukça zorlu ve neticesi muğlak bir görüşme olacaktır. Mülakatta adayın gözlem ve hafıza yeteneği ile ilgili sürpriz sorular olacaktır.

Netice olarak genellikle “Sizi portföyümüze ekliyoruz ihtiyaç halinde geri döneriz” gibi bir cevap verilebilir. Adaya hiç dönülmeyebilir veya 7-8 ay sonra bir iş için dönülebilir. Belki de ertesi hafta adayın telefonu çalabilir.

Gölge müşteri mülakatında başarılı olmak için birkaç püf nokta vardır.

Birincisi verilecek ücret konusunda adayın hiçbir beklentisi olmamasıdır. Yerine göre basit eşantiyon tarzı hediyeler veya indirim kuponları karşılığı angarya denilebilecek işleri bile yapabileceğini aday söylemeli ve hissettirmelidir.

İkincisi gölge müşteri işi adayının bir kulvarı olmadır. Mülakatta en az bir konuda deneyimli olduğunu vurgulamalıdır. Örneğin tezgahtarlık konusunda deneyimlidir, öğretmenlik yaptığı için gözlem yeteneği üst seviyedir veya ev hanımı olup alışverişi seven biridir. Alışveriş yapmayı sevmek veya dışarıda sık yemek yemek bile işe alınma sebebi olabilir.

Üçüncüsü, mülakatta “Her işi yaparım” pozuna girmek veya “İyi derece Autocad biliyorum” gibi alakasız vasıfları dile getirmek veya hobilerinden, gittiği kurslardan bahsetmek iyi olmayabilir. Daha önceden gizli müşteri işini birkaç kez yaptıysanız ve referanslarınız varsa en etkili hususlar bunlar olacaktır. Eğer hiç deneyiminiz yoksa ilk birkaç iş için emeğinizin sömürülmesine razı olmanızı isterler.

“Gölge müşteri olmak istiyorum ama nasıl ?” üzerine 4 yorum

Yorum yapın