Güzelavrat Otu Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Güzelavrat Otu Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Belladona

Bilimsel Adı : Atropa belladonna

Güzelavrat Otu Nedir ?

İsmi eski zamanda bitkiden elde edilen ekstrenin göz bebeklerini büyüterek hanımlara çekicilik kazandırmasından gelmektedir.

Güzelavrat Otu’nun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Belladona türevleri genellikle zonklamalı baş ağrısı, mide krampları ve menopoz semptomlarını, cilt ürünleri içinde romatizma, eklem ve siyatik ağrısını geçirmek için kullanılır.

Kontrol edilemeyen kas hareketlerini ( hiperkinezi ) ve fazla terlemeyi ( hiperhidroz ) önlemede fenobarbital veya ergotamin ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Yeterli tıbbi kanıt bulunmasa da, saman nezlesi, artrit, astım, hemoroid, Parkinson Hastalığında kullanılmaktadır. Bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte belladona preperatları birçok durumda homeopatik tedavide kullanılmaktadır.

güzelavrat-otu-zararları
Güzelavrat Otu’nun Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Yan etkileri arasında sinirlilik, halüsinasyon, algılama bozuklukları, ve antikolinerjik özelliklerinden dolayı zihin bulanıklığı, konfüzyon, konuşmada peltekleşme, ağız kuruluğu ve çarpıntı sayılabilir. Belladona çocuklar için ileri derecede toksiktir, birkaç adet meyvesinin yenmesi bile atropin içeriğinden dolayı ölümcül olabilir.

Gözbebeğini kasan kaslardaki muskarinik asit reseptörlerini bloke etmektedir. Günümüzde görme bozukluklarına sebep olma, yakın objelere odaklanma sorunları ve kalp hızını arttırması nedeniyle ise kozmetik olarak nadir kullanılır. Uzun süreli kullanımının körlük yaptığı düşünülmektedir. Glokomda kullanımı sakıncalıdır.

Güzelavrat Otu’nun İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Belladonadan atropin, skopoletin ve kamferol glikozidleri ayrıştırılmıştır. Kökleri, yaprakları ve meyveleri atropin, hiyasiyamin ve skoopolomin içerir.

Yorum yapın