Hamilelikte tansiyonun etkileri nelerdir

Photo of author

By Bilgio.Net

Hamilelikte tansiyonun etkileri başlıklı yazı, tansiyonun anne adayları ve bebeğe olan etkilerinden bahsedilecektir. Gebelerin yüzde beşi ile onunun yüksek tansiyon şikayetleri bulunmaktadır. Bunların yüzde yaklaşık yüzde yetmişi hamilelik öncesinde yüksek tansiyon şikayeti olmayan kişilerdir.

Kilolu ve şeker hastası olan kişilerin daha önce herhangi bir sorunu yok iken hamile kaldıktan sonra yüksek tansiyon sorunları yaşama ihtimalleri daha yüksektir. İkiz üçüz gebelik veya aşırı hormonal değişimlere bağlı duygu dalgalanmaları, aile içi çatışmalar hamilelikte tansiyon sorunlarına davetiye çıkarır.

Hamilelikte tansiyonun etkileri

Yüksek tansiyon anne adayında çeşitli görme kusurları, baş ağrısı, burun kanaması şikayetleri, akciğerde ödem, nefes darlığı gibi etkilere yol açabilir. Gebelik zehirlenmesi veya annenin suyunun normal vakitten erkan gelmesi gibi ciddi etkilere de rastlanır.

Hamilelikte tansiyonun bebeğe en önemli etkisi gelişim geriliği riskidir. Çünkü anneden yeterli kan, su ve besini alamayan bebeğin gelişimi yavaşlar, yeterli oksijen alamazsa gebelik zehirlenmesi denilen tatsız durum yaşanır.

Hamilelikte tansiyonun düşmesi de zararlı sonuçlar doğurur. Gebede mide bulantısına bağlı kusmalar sıklaşır ve yeterli sıvı alımı olmazsa tansiyon düşebilir. Anne adayının yeterli ve düzenli beslenmemesi, gereğinden fazla yorulması da bu konuda başka etkenlerdir. Hamilelikte düşük tansiyon göz kararması, baş dönmesi ve buna bağlı denge kayıpları ve düşmelere neden olabileceğinden önemlidir.

Yorum yapın