Hamilelikte yüksek tansiyon

Photo of author

By Bilgio.Net

Hamilelikte yüksek tansiyon çıkarsa ne yapmak gerekir ve yüksek tansiyonu olan kişiler hamilelik döneminde ne tür önlemler almalı, yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik çoğu şeyin ilk defa yaşandığı heyecanlı ama zaman zamanda zorlayıcı bir dönemdir. Anne adayının duygu durum değişiklikleri kendisini ve çevresindekileri etkiler. Gebelik sürecinde yaşanan psikolojik sorunlar ve fizyolojik yüksek tansiyonu tetikleyebilir. Daha önceden yüksek tansiyon öyküsü bulunan anne adayları hipertansiyona bağlı komplikasyonlar oluşmaması için doktor kontrollerine titizlikle riayet etmelidirler.

Hamilelikte yüksek tansiyonun meydana getirebileceği en önemli sorunlar gebelik zehirlenmesi, kalp krizi ve düşük yapma tehlikesidir. Bu tür riskleri en aza indirmek için tansiyonu kontrol altında tutmak ve doktor tavsiyelerine sıkı sıkıya uymaktır.

Gebelik döneminde yüksek tansiyon tanısı koyabilmek için tansiyon değerlerinin 14 e 9 seviyesinin üzerinde seyretmesi gerekmektedir. Normalde 12 ye 8 olan tansiyon değerlerinin heyecanlanma, sinirlilik hali, egzersizler nedeniyle geçici olarak yükselmesi hamilelikte yüksek tansiyon olarak tanımlanmaz.

Hamilelikte Yüksek Tansiyonun Riskleri

Hamilelikte yüksek tansiyon anneye olduğu kadar doğacak bebeğe de zarar verebilir. Tüm ihtiyacını anneden karşılayan bebek oksijen ve her türlü besin ihtiyacını anneden aldığı için yüksek tansiyona bağlı olarak kan akışının kesilmesi veya azalması gebelik zehirlenmesi veya gelişim geriliği gibi sorunlara yol açabilir.

Kronik yüksek tansiyon hastası bir bayan hamile kaldığında tansiyonun hamileliğe bağlı sebeplerle yükselmemesi için çaba göstermek zorundadır. Hamilelik öncesinde kullandığı ilaçları kullanma konusunda ve beslenme konusunda doktoruna danışmalıdır. Aksi halde hamilelikte yüksek tansiyon kalp krizi ve felç risklerini getirir.

Bazı bayanlarda ise daha önceden olmasa da hamilelikte yüksek tansiyon görülebilir. Genelde bu tür yüksek tansiyon sorunları gebelikten sonra sona erer. Bununla birlikte gebelik dönemi boyunca iyi takip edilmelidir.

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır

Hamilelikte yüksek tansiyon görülmesi halinde en iyi doğal tedavi usulü anne adayının kendini yormamaya çalışması, dinlenmesidir. İlaç tedavisi ve beslenmede dikkat edilecek hususlar anne adayının durumunda göre doktoru tarafından önerilir.

Yorum yapın