Hamilelikte yüksek tansiyon olacak diye bir şey yoktur. Bununla birlikte gebeliğe bağlı tansiyon yükselmesi halinde hamilelikte yüksek tansiyonu ne düşürür bilinmesi gerekir.

·         Hamilelikte yüksek tansiyon: Hamilelik öncesinde yüksek tansiyon şikayeti olmayan kadınlardan bazılarında gebeliğin 20. haftasından itibaren yüksek tansiyon başlayabilir. Bu durum herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir. En büyük riski gebelik zehirlenmesi denilen bebeğin anne karnında ölmesidir.

·         Kronik hipertansiyon olan kişilerin hamile kalması: Hamileliğin 20. Haftasından önce tansiyon yüksekliği var ise yüksek tansiyonun hamilelik öncesinde de var olduğu düşünülür. Bu rahatsızlığın ne zaman başladığını belirlemek zordur, belirti vermez.

·         Gebelik zehirlenmesi ve yüksek tansiyon: İdrarda protein araştırılarak bu durum tespit edilebilir.

Hamilelikte yüksek tansiyonun riskleri

Yüksek tansiyon plasentaya yeterli kan gitmemesine yol açar. Bu durum bebeğin yeterli oksijen ve besin alamaması manasına gelir. Bunun riskleri bebekte gelişim geriliği, erken doğum riski, bebeğin solunum zorluğu çekmesi şeklinde sayılabilir.

Gebelikte yüksek tansiyonun en önemli riski gebelik zehirlenmesidir. Bu hem bebeğin hayatını riske atar hem de ileride kardiyovasküler hastalıklara yakalanmasını kolaylaştırır. Ayrıca kanama ve komplikasyon riski oluşur.

►İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir, Kaçtan Sonrası Yüksek Tansiyondur ?

Daha önce gebelik zehirlenmesi yaşayan veya erken doğum öyküsü olan anneler ideal ağırlıklarını korumaya çalışmalı sebze-meyve çeşitliliği açısından zengin beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve sigaradan uzak durmalıdır.

Gebelik zehirlenmesi hakkında bilinmesi gerekenler

Gebelik zehirlenmesi bazen hiçbir belirti göstermeden gelişir. Bu yüzden tansiyon ölçülmeli ve 14/9 ve üzeriyse dikkat edilmelidir.

Gebelik zehirlenmesinin bazı belirtileri şunlardır:

·         İdrarda fazla protein (proteinüri) veya böbrek sorunlarının ek bulguları

·         Şiddetli baş ağrısı

·         Geçici görme kaybı, bulanık görme veya ışık duyarlılığı da dahil olmak üzere vizyon değişiklikleri

·         Üst karın ağrısı, genellikle sağ taraftaki kaburgalarınızın altında

·         Mide bulantısı veya kusma

·         Azalan idrar çıkışı

·         Kanınızdaki trombosit seviyelerinin azalması (trombositopeni)

·         Karaciğer fonksiyon bozukluğu

·         Akciğerlerinizdeki sıvının neden olduğu nefes darlığı

Ani kilo alımı ve şişme (ödem) – özellikle yüzünüzde ve ellerinizde – preeklampside genellikle eşlik eder. Ancak bu gibi şeyler birçok normal gebelikte de görülür, bu nedenle preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) güvenilir işaretleri sayılmazlar.

Hamilelik sırasında tansiyon ilaçları almak güvenli midir?

Hamilelik sırasında aldığınız ilaçlar bebeğinizi etkileyebilir. Kan basıncını düşürmek için kullanılan bazı ilaçlar gebelik sırasında güvenli kabul edilmesine rağmen, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) ve renin inhibitörleri gibi diğerleri genellikle gebelik sırasında engellenir.

Ancak tedavi önemlidir. Yüksek tansiyon ile ilişkili kalp krizi, inme ve diğer sorunların ortaya çıkma riski gebelik süresince kaybolmaz. Ve yüksek tansiyon bebeğiniz için de tehlikeli olabilir.

Hamilelik sırasında kan basıncınızı kontrol etmek için ilaç kullanmanız gerekiyorsa, sağlık uzmanınız en güvenli dozu en uygun dozu kullanarak verecektir. İlacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. İlacı almayı veya kendi başınıza doz ayarlamayı bırakmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here