Tansiyonu düşüren ilaçlar

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyonu düşüren ilaçlar reçete ile kullanılır ve rastgele değiştirilmez. Yüksek tansiyon hastalığı şikayetlere neden olmadan da gelişebilen ve beyin kanaması, felç, kalp krizi gibi ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

Damarlardaki kan basıncının gereğinden fazla olması kalp ve damarları uzun sürede hasara uğratır, göz, beyin ve böbrek gibi organları yorar.

►İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir, Kaçtan Sonrası Yüksek Tansiyondur ?

Tansiyonu düşüren ilaçlar antihipertansifler olarak bilinir ve birkaç çeşidi vardır. Bunlardan en fazla bilinen grup diüretik denilen idrar söktürücü ilaçlardır. İdrar söktürücü ilaçlar tansiyonu çıkaran sodyum gibi maddeleri vücuttan atmaya yararlar. Diüretiklerin potasyum tutucu grubu da vardır. Kalbin çalışması için gerekli olan potasyumu tutmaya yarar.

Tansiyonu düşüren ilaçların diğer bir grubu da alfa blokerlar ve beta blokerlar olarak adlandırılan bloke edici ilaçlardır. Bu ilaçlar vücuttaki bazı kimyasalların çalışmasını engelleyerek kalbin iş yükünü azaltırlar.

Diğer bir grup tansiyon düşürücü ilaçlar da vazodilatör denilen damarları genişletmeye yarayan ilaçlardır.

Tansiyon ilaçlarının yan etkileri

Tansiyon ilaçlarının maalesef ciddi yan etkileri bulunur. Bunlardan en fazla görülenleri, baş ağrısı, baş dönmesi, kalpte ritim bozukluğu, çeşitli alerjiler, tansiyonun fazla düşmesi, döküntü, uykusuzluk, güçsüz hissetme, mide bulantısı ve kabızlık olarak sayılabilir.

Tansiyon ilaçları diğer ilaçlarla ve bitkisel kürlerle de etkileşime girebilir. Tansiyon ilacını yeni yeni kullanan biri nasıl bir etki gösterecek diye kendini tartmalıdır. Mesela sıcak havalarda daha fazla yan etki görülebilir.

Araç kullanırken de dikkatli olunmalıdır. Eğer şiddetli yan etkiler mesela şiddetli baş ağrısı veya sık sık kusma gibi şikayetler olursa bunu doktora bildirmek gerekir. Kendi kendine tansiyon ilacını yan etkisi çok diye bir başkası ile değiştirmeye kalkmak veya bu ilaç ağır geldi diye ilacı ara ara kesmek doğru değildir.

Tansiyon ilaçları düzenli kullanılmalı, değiştirilecekse bunu doktor yapmalıdır.

Tansiyon ilaçları kullananlara tavsiyeler

Tansiyon ilaçlarının yararları kadar zararları ve yan etkileri vardır. Bu nedenle tansiyonunda yükselme görülen her kişiye antihipertansif verilmez. Kişinin yaşı henüz gençse tansiyon ilaçlarının uzun süreli kullanımının vücuda vereceği zararlar da göz önüne alınarak doktor ilaç yazmak yerine diyet tavsiye edebilir.

Fakat kişinin yaşı ilerlediyse ve doktor da tansiyon ilacı yazmış ise hasta bunu düzenli olarak kullanmalıdır. Tansiyon tedavi edilince ilaca gerek kalmayacak derecede düzelen bir hastalık değildir. Yani tansiyon ilacı kullanmaya başlayan biri ölene dek ilaç kullanır.

Tansiyon ilacı kullanmak tek başına tansiyonu düşürmeye çare değildir. Tansiyon hastası yağ ve tuz alımını azaltmalı ve dengeli beslenmelidir. Egzersiz ve doktor bilgisi dahilinde bitkisel kürler uygulayabilir.

►İlginizi Çekebilir: Tansiyonu yükselten yiyecekler nelerdir ?

Yorum yapın