Tansiyonu düşüren bitkiler

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyonu düşüren bitkiler  konulu makalemi yabancı bir kaynağa dayanarak hazırladım. Tansiyon ilaçlarını destekleyici olarak veya prehipertansiyon evresinde tansiyonu kontrol altında tutmak için bu bitkilerden yararlanabilirsiniz.

Tansiyonu düşüren bitkiler

Yaşam tarzı değişiklikleri ve / veya ilaçlar dahil olmak üzere, yüksek tansiyonun tedavisinde birçok yol vardır. Kan basıncınızı düşürmek için geleneksel tedavilere yönelmek istiyorsanız, birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Tıbbi sebeplerden dolayı bitkileri denemeyi düşünüyorsanız, bunu doktora danışarak yapmalısınız. Bazı bitkiler fazlaca alındığında istenmeyen yan etkilere neden olabilir veya bunun bütün otları veya bir takviyeyi kullanıp kullanmamam da doktorunuza danışın. Bazı otlar, özellikle büyük miktarlarda, istenmeyen yan etkilere neden olabilir veya diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Fesleğen
Fesleğen, lezzetli olduğu kadar kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olan bir bitkidir. Araştırmalarda fesleğenin özünün az da olsa kan basıncını düşürdüğünü gösterilmiştir  . Fesleğeni yemeklere eklemek kolaydır. Evinizin balkonunuzda kendiniz de yetiştirebileceğiniz bu bitkinin taze yapraklarını makarnalar, çorbalar, salatalar ve güveçlere ekleyebilirsiniz.

Tarçın
Tarçını her yiyecekle kullanamazsınız ama lezzetli bir baharattır ve kan basıncınızı düşürür. Her gün tarçın tüketen şeker hastalarının tansiyonlarının düştüğü gözlemlenmiştir.

Tarçını kahvaltıda tahıl, yulaf ezmesi ve hatta kahvenizin üzerine serperek tüketebilirsiniz. Tarçın, akşam yemeğinde, kızartmalar ve güveçlerin lezzetini arttırır.

Kakule
Kakule, Hindistan’dan gelen ve genellikle Güney Asya’nın gıdalarında kullanılan bir baharattır. Bir çalışmada  kakulenin sağlığa etkilerini araştırıldı ve birkaç ay boyunca her gün toz kakule verilen katılımcıların kan basınçlarında düşme olduğu görüldü.

Kakule tohumlarını veya tozunu baharat olarak, çorba ve güveçte, hatta bazı sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Keten tohumu
Keten tohumu, kan basıncını önemli derecede düşüren omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Keten tohumu , serum kolestrolünü düşürerek, glükoz toleransını arttırarak ve bir antioksidan olarak davranarak aterosklerotik kardiyovasküler hastalığa karşı koruyabilir. Keten tohumu içeren birçok ürün satın alabilirsiniz, ancak daha iyi bir şey, keten tohumu tozu satın almak veya bir kahve değirmeninde öğütmek ve evinizin pişmiş yemeklerine eklemektir.

Sarımsak
Bu keskin baharat, yiyeceklerinizi tatlandırmaktan ve nefesinizi mahvetmekten fazlasını yapabilir. Sarımsak, kan damarlarınızın rahatlamasına ve dilatemesine neden olarak kan basıncınızı düşürme kabiliyetine sahiptir. Bu, kan akışını daha serbestçe sağlar ve kan basıncını düşürür.

En sevdiğiniz tariflerin bir kısmına taze sarımsak ekleyebilirsiniz. Sarımsağın  tadı keskin gelirse kızartarak da yiyebilirsiniz.

Zencefil
Zencefil, kan dolaşımını kolaylaştırır, kan basıncını kontrol altına almaya yardımcı olur. Düzenli zencefil alımı sonucunda kan damarlarını çevreleyen kasları gevşer. Kansere karşı da faydalı olan zencefil, tatlılarda, bitki çaylarında ve yemeklerde de kullanılabilen çok yönlü bir baharattır. Taze zencefili patates kızartmalarına, makarna veya sebze yemeklerine parçalayarak veya rendeleyerek ekleyebilir veya çayını içebilirsiniz.

Alıç
Alıç binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında yüksek tansiyonun bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Alıç kan basıncının düşürülmesi, pıhtı oluşumunun önlenmesi ve kan dolaşımının artması da dahil olmak üzere kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkisi vardır.

►İlginizi Çekebilir: Yüksek Tansiyon Nedir, Kaçtan Sonrası Yüksek Tansiyondur ?

Kereviz tohumu

Ülkemizde pek bilinmeyen kereviz tohumu çorba, güveç, güveç ve diğer lezzetli yemekleri tatlandırmak için kullanılır.  Diüretik olan kereviz tohumu geleneksel çin tıbbında hipertansiyon tedavisinde kullanılmıştır.

Fransız Lavantası
Güzel, parfümlü, lavanta kokusu bitkinin tek yararlı yönü değildir. Lavanta yağı uzun süredir parfüm malzemesi olarak ve aynı zamanda gevşemeyi sağlamak için kullanılmaktadır. Bu bitki aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yarar. Birçok kişi lavantayı şifalı bitki olarak kullanmayı düşünmese de, çiçeklerini yemeklerde kullanabilir, yapraklarını biberiyeyi kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.

Kedi pençesi
Kedi pençesi, hipertansiyonun yanı sıra nörolojik sağlık problemlerini tedavi etmek için geleneksel Çin uygulamasında kullanılan bir bitkidir. Bilimsel araştırmalarda kedi pençesi bitkisinin hücrelerde kalsiyum kanalları üzerinde hareket ederek kan basıncını azaltmada faydalı olabileceğini göstermektedir.

Kaynak: http://www.healthline.com/health/high-blood-pressure-hypertension/herbs-to-lower

Yorum yapın