Windows 10 güncelleme kapatma nasıl yapılır

Photo of author

By Bilgio.Net

İşletim sistemlerindeki güncellemeler bir nevi yamalardır ve açıkları kapatırlar. Bu nedenle işletim sisteminizi güncel tutmanızı öneririz. Bununla birlikte sık sık güncellemeye maruz kalmanın bazı can sıkıcı yönleri olabilir.

Bunlardan birisi bilgisayarın geç açılmasıdır. Acil bir işiniz var ve bilgisayarınız açılmak için 10-20 dakika bekletiyorsa ve bunu sık yapıyorsa canınız sıkılmaz mı ?

Çoğu kişi Windows 10 veya diğer işletim sistemlerine gelen güncellemelerden sonra göze çarpan bir değişiklik gözlemlemezler. Güncellemeler genellikle kullanıcıların gözü önünde olmayan ama hacker veya sistem uzmanlarının rastladıkları küçük delikleri tıkamak için yapılırlar. Bu yüzden güncellemeden sonra çoğu kişi güncellemenin ne getirip ne götürdüğünü fark edemez.

Bazen de bir güncelleme yeni bir sorunun başlangıcıdır. Bilgisayardaki her bir sistem birbiriyle uyumlu çalışır. Bunlardan biri değiştiği zaman eskisiyle aynı uyumu gösteremeyecek sistemler veya aygıtlar olabilir. Mesela güncellemeden önce oynadığınız bir oyunu güncelleme sonrası oynayamayabilir veya bir program Windows 10’un güncel hali ile uyumlu olmayabilir.

Windows yetkilileri bir güncellemeyi çıkarırken öncelikle kendi ve paydaşlarını düşünürler. Hatta rakip firmalarının ürünlerinin çalışmasını kısıtlamak dahi isteyebilirler. Bilişim dünyasında karteli korumak için bu tip ince makaslara rastlanır.

Dolayısıyla Windows 10’un sık sık güncellenmesi bazı kullanıcıların işine gelmeyebilir. Kişi otomatik güncelleme olmasın, gerektiğinde ben bunu manuel olarak yapabileyim diyebilir. Gerçi otomatik güncelleme kullanıcılar açısından bir kolaylıktır ama bazı negatif yönleri nedeniyle insanlar otomatik güncellemeyi kapatmak isteyebilirler.

Windows 10 güncelleme kapatma nasıl yapılır ?

Windows tuşu ve R’ye aynı anda basınız. “Çalıştır” ekranı açılacaktır. “Çalıştır” kısmı bilgisayarınızda yüklü bir programı açmanızı sağlar. Buraya “services.msc” yazınız.

Windows 10 güncelleme kapatma
Hizmetler listesi açılacaktır. Bu listeden “Windows Update” i bulmanız gerekir. Daha çabuk bulmak için “w” harfine basınız.

Windows 10 güncelleme kapatmaWindows Update”e çift tıklayınca aşağıdaki sayfa gelir. Normalde burası otomatik olarak ayarlıdır. Otomatik kısmını “Devre Dışı” ile değiştirirseniz artık bilgisayarınız otomatik güncelleme yapmayacaktır. Bundan başka bir de “elle” seçeneği vardır. Bu da güncelleme geldiğinde manuel olarak bunu yapmak isteyenler içindir.

Windows güncellemelerini yeniden otomatik hale getirmek için aynı adımları izleyip “otomatik (Gecikmeli Başlatma)” yı seçmelisiniz.

Yorum yapın