Haritada kaybolmak özeti ve soruları

Photo of author

By Bilgio.Net

Alt kardeşlerin başına gelen dertlerin nedeni merakları olmuştu. Yağmurdan kaçmak için Chargin Hobi Ve Tuhaflık Çeşitleri dükkanına girmişler, kendileri ile ilgilenen biri olmayınca etrafındaki ilginç eşyaları incelemeye koyulmuşlardı. Chris ve Francis kardeşler bir kase şeker görünce dayanamayıp yediler. Ve böylece bir bilmece oyununu oynamaya mecbur kaldılar.

Bir zaman sonra dükkanın sahibi geldi ve çocuklara bir harita seçmelerini istedi. Seçenekleri ateş, su, toprak ve havaydı çocuklar toprağı seçti. Çocukların on bilmece çözmesi gerekiyordu, çözemezlerse her gün bir yıl yaşlanacaklardı.

Çocuklar bilmeceleri çözemeyince yaşlanıyor ve boyları uzuyordu. Bir gün giydiği kıyafet ertesi gün denk gelmiyordu. Soruları çözebilmek için şehir kütüphanesindeki coğrafya kitaplarını incelediler.

Bir gün Wrangel James adında bir televizyon program yapımcısıyla karşılaşırlar. Bu kişi çocukların yaşadığı olayları ilginç bulur ve yaşadıklarını TV programında anlatmaları karşılığında para vermeyi teklif etti.

Bilmece oyununun kurallarında biri çocukların yaşadığı şeyleri başka birine anlatmamaları idi. Bu yüzden çocuklar Wrangel James’in teklifini reddettiler.

Wrangel teklifinin reddettiği için çocuklara kızar ve Ned ve Teddy’i Alt’ların evine yollayarak eve zarar verdirir. Chris ve Francis korkup ormana kaçar.Peşlerinden Ned ve Teddy de gelir.

Chris ve Francis bilmeceleri bilemedikçe yaşlanıyorlardı. Chris 70 yaşına gelince okuyamamaya başladı. Böylece yaşlılığın ne demek olduğunu anlıyordu.

Wrangel peşlerinden gelince kayıkla nehirde ilerlemeye başladılar. Chargin Hobi Ve Tuhaflık Çeşitleri dükkanında karşılaştıkları Sulu göz Teresa, Mutlu Joel, Hırçın Marvin ve Gezgin Tim’in biblolarının vücut bulmuş halleriyle karşılaşınca hayret ettiler.

Çocuklar nereye saklansalar gene bulunuyorlardı. Macera yaşadıkça değişik şeyler öğrendiler.yorlardı.

Haritada kaybolmak kitabı soruları ve cevapları

1- Haritada kaybolmak kitabının yazarı kimdir?

(Vladamir Tumanov)

2- Haritada kaybolmak kitabının ana fikri nedir? 

(Çocuklara coğrafyayı sevdirmek ve coğrafyayı eğlenceli bir şekilde öğretmek.)

3- Haritada kaybolmak kitabının kahramanları kimlerdir?

( Cris Alt, Chargin Hobi, Sulugöz Teresa, Gezgin Tim, Hırçın Marvin, Francis.)

4-Hangi milletin edebiyatına ait bir eserdir? 

(Rus edebiyatı)

5- Ana karakterler kimdir?

(Francis/Christoph Alt)

6-Televizyoncunun adı nedir?

(James T. Wrangel)

7-Hobi ve tuhaflık ürünleri satan dükkanı sahibi kimdir?

(Bay Chagrin.)

8-Çocukları yaşlandıran şekerin adı nedir?

(Seneduks)

9-Çocuklar en son hangi tahta figürün evini ziyaret ederler?

(Sulugöz Teresa)

10- Haritada kaybolmak kitabının konusu nedir kısaca? 

(Aileleriyle birlikte uzun süredir yaşadıkları sıkıcı kasabadan büyük bir şehre giden Alt Kardeşler Chris ve Francis’in yaşamı, maceraları, başlarından geçen olaylar anlatılıyor.)

Ayrıca haritada kaybolmak kitap özetinin uzun haline ve kitap hakkındaki yorumlara https://kitapweb.com/haritada-kaybolmak-kitap-ozeti/ bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

“Haritada kaybolmak özeti ve soruları” üzerine bir yorum

Yorum yapın