Hasan Nail Canat Yaralı Serçe adlı çocuk kitabında ülkesinin Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesi, esareti kabullenmeyip elindeki kıt imkanlarla bağımsızlık mücadelesi veren küçük Kerim, onun hocası olan Yıldırım Reis’in ve tüm Afgan halkının çektiği sıkıntıları anlatmaktadır.

Hasan Nail Canat Yaralı Serçe kitap özeti

Kerim henüz gençliğe yeni adım atmakta olan bir çocuktur. Etrafında bir hareketlilik olur. Dünyada süper güç konumunda olan Sovyetler Birliği ekonomik ve teknolojik açıdan gelişmemiş olan Afganistan’ı işgal etmiştir.

Sovyet askerlerinin hiç acıması yoktur. Önüne çıkan engelleri acımasızca aşmakta, insanları öldürürken kadın, çocuk ve yaşlı diye ayırmamaktadır. Fakat Afgan halkı sahip olduğu değerlere bağlı ve azimli bir halktır.

Halk bazında ayaklanma gerçekleşir. Bazı erkekler şehirlerden ayrılarak dağlara çıkmakta ve gerilla mücadelesi vermektedir. Dağa çıkma sırası Kerim’e de gelir. Kerim henüz hayat tecrübesi olmayan yaşanan savaşın sebebini bile bilmeyen bir çocuktur.

Kerim’e hayatın gerçeklerini hocası Yıldırım Reis öğretecektir. Yıldırım Reis hem hocadır hem alim hem de gönüllü mücahit. Sert kış koşullarında bırakın savaşmak ayakta kalmak bile güçtür. Kerimin evinden ayrı geçirdiği günlerde yorgunluk, korku azık kıtlığı hep olacaktır. Fakat ona hocası Yıldırım Reis kararlı olmayı ve inançları doğrultusunda mücadele etmeyi öğretmektedir.

Kerim’in lakabı Yaralı Serçe’dir. Çünkü onun anne ve babasını askerler şehit etmiştir. Yetim ve öksüz olan Kerim, Yıldırım Reis’in önderliğinde ülkeyi Rus yandaşı Babrak Karmal ve askerlerinden kurtarmaya çalışırlar.

Yıldırım Reis’in ayağı kırıldığı için Kerim mücadelesine onsuz devam etmek zorunda kalır. Heratlı Cafer ile karşılaşır. Kaldıkları yer askerler tarafından basılınca kaçarlar. Çok sayıda çatışmaya girer ve çok asker öldürürler. Ama Obek şehrinde Yaralı Serçe (Kerim) esir düşer.

İmdadına Yıldırım Reis yetişir ve onu kurtarır. Yıldırım Reis hapishaneden Şeyh Abdullah’ı da kurtarırlar. Önlerindeki hedef Herat’ın işgalden kurtarılmasıdır. Demirci, Selman gibi mücahitler şehit olsa dahi Herat’ı kurtarmayı başarırlar.

Herattan sıra Kandehar’a gelir. Kitabın sonlarında maceranın dozu daha da artmaktadır.

Yaralı serçe kaç sayfa:128

Yaralı serçe kitabının kahramanları:Kerim, Saliha, Yıldırım Reis,Demirci, Selman, Şeyh Abdullah, Babrak Karmal,Heratlı Cafer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here