Finlux çamaşır makinesi E01 hatası çözümü

Photo of author

By Bilgio.Net

Soru: Son zamanlarda Finlux çamaşır makinemde E01 hatasını almaktayım. Bazen kendiliğinden kayboluyor. Bir keresinde servis çağırdım kapıyı değiştirmeye kalktılar. Ne yapacağımı bilemiyorum. E01 hatası sebebi nedir, çözümü nedir ?

Cevap: Bu tür basit hata kodlarının cevabı Finlux çamaşır makinesinin kullanma kılavuzunda mevcuttur. Kullanma kılavuzunu incelemek suretiyle E01 hatası gibi basit sebeplerle boşa servis parası vermemiş olursunuz.

Eğer kullanma kılavuzunu kaybettiyseniz internette Finlux çamaşır makinesinin kullanma kılavuzları mevcuttur, bu tür kaynaklardan da yararlanabilir ve boşa servis parası vermemiş olursunuz.

Bilgio.net olarak Finlux çamaşır makinesi E01 hatasının sebepleri ve çözümleri hakkında basit ama işe yarar bilgiler vereceğiz.

İnternette arama yaptığınız zaman E01 hatası ile ilgili olarak farklı markalar veya bulaşık makinesi veya klima gibi farklı cihazlarında E01 hata koduna sahip olduğunu göreceksiniz.

Bu makalede Finlux çamaşır makinelerindeki E01 hatası hakkında olabildiğince detaylı bilgi vereceğiz.

Finlux çamaşır makinesi E01 hatası nedenleri

Çamaşır makinesinin kapağı tam kapanmadığı vakit ekranda E01 yazar. Aslında E01 bir hata veya arızadan çok çoğunlukla bir uyarı belirtir. Anlamı kapı açık demektir.

Çamaşır makinesinin kapısı kapanmadan Başlat a bassanız da program çalışmaya başlamaz, bunun yerine Başlat/Beklet ışığı yanıp söner ve ekranda E01 yazısı yazar.

Bu durumda yapmanız gereken şey kapıyı kapatıp Başlat a yeniden basmaktır. Bunu yaparsanız %90 sorun çözülür, E01 yazısı kaybolur ve makine çalışmaya başlar.

Fakat %10 ihtimalle sorun devam eder. Bunun sebepleri şunlardır:

Makineyi fazla doldurduğunuz için kapı tam kapanamıyordur.

Kapıyı sert kapatmaya alıştığınız için mandalı yalama olmuştur, kapatınca mandal tam geçmiyordur.

Kapının geçme kısmının ucu kırılmıştır, bu yüzden kapı kapansa bile ucu temas etmediği için çamaşır makinesi kapının kapandığını algılamıyordur.

Zamana bağlı olarak kapının menteşesi gevşemiştir, hizalaması bozuk olduğu için kapı verimli şekilde kapanmıyordur.

Finlux çamaşır makinesi E01 hatası çözümleri

Kapıyı düzgün şekilde kapatmaya çalışınız. Kapının tam olarak kapanıp kapanmadığını kontrol ediniz.

Eğer kapı tam olarak kapanmıyorsa bunun sebepleri araştırılmalıdır. Eğer menteşe gevşemişse veya mandal kırılmış ise kapı değişince veya tamiri mümkün ise tamir edilince sorun çözülmektedir.

Tamir işine servis elemanlar pek yanaşmadığı ve değiştirmesi kolay olduğu için genellikle kapı değiştirilerek E01 hatasına çözüm bulunmaktadır.

Kaynak

Finlux çamaşır makinesi kullananlar ayrıca Finlux çamaşır makinesi E03 hatası çözümü başlıklı makaleyi de okuyabilirler.

İLGİLİ YAZI:Finlux çamaşır makinesi resetleme

Yorum yapın