Hava akış metre arızası nasıl anlaşılır

Photo of author

By Bilgio.Net

Otomobilin verimli bir şekilde çalışması ve kullanıcının bir problem yaşamaması için dikkat edilmesi gereken çok önemli parçalar vardır. Bunlardan birisi de hava akış metre parçasıdır. Bu parçanın görevi motor içerisine gelen hava kütlesinin ne kadar olduğunu motor beynine bildirmekle görevli bir parçadır. Bu parçanın çok sayıda farklı ismi bulunmaktadır. Bu isimler arasında MAF sensörü ustalar arasında kullanılmakla birlikte debimetre ve akışmetre olarak da isimlendirilir. Bu sensör tarafından havanın doğru şekilde bilgilendirilmesi çok önemlidir. Eğer doğru veriler ile iletilmezse büyük bir sorunun yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Parça günümüzde hava yolu ile çalışan tüm motorların içerisinde yer alan önemli bir parçadır. Motor içerisinde olduğu nokta ise motor aksamı içerisinde yer alan emme manifoldunun içerisidir. Buradan hazırlanmış olan bir bağlantı soketi yardımı ile araç beynine bağlanmaktadır. Bu sayede veriler en doğru şekilde ve hızlı bir biçimde içeri aktarılmaktadır. Günümüzde neredeyse her araçta kullanılmakla birlikte bazı araçların kullanımı için tercih edilmektedir. Kısaca içten yanmalı motorlarda yakıt ve havanın ateşleme ile güce dönüşmesinin doğru oranda yapılması için hayati bir öneme sahiptir. Çünkü hava fazla, yakıt yüksek gelir istenilen güç o an için üretilemez. Bu da araçta teklemelere neden olabilir.  Ya da aracın kısa sürede boğulduğuna şahit olabilirsiniz. O nedenle işi yaparken çok dikkatli olmakta fayda var.

Akışmetre Arızasında Olabilecek Sorunlar

Hava akışmetre arızası yaşanırsa motor içerisinde önemli sorunların yaşanmasına hazırlık olmanız gerekiyor. İlk olarak belirtilerin başında motor arıza ışığı yanacaktır. Bunu sürücü ekranından rahatlıkla fark edeceksiniz. Bu arıza farklı bir sorunun bildirmek olduğu ve can alıcı nitelikte ilk anda olmadığı için arıza lambası kırmızı yerine sarı renkte yanacaktır. Motorun arıza vermesine rağmen çalışmasında çok fazla sorun yaşanmayacaktır. Ancak buna rağmen tamirata gitmeyi aksatmamanız iyi olacaktır.

Kırmızı renk yanmamasının ve aracın sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan sistem ise EKU’dur. Bu sistem parça bozulmadan önce aktarılan hava akış değerlerinin kayıt ederek aracın o değerlerin yardımı ile çalışmasını sağlayacaktır. Bu veriler sayesinde aktarılan hava ile motor sorunsuz bir biçimde çalışmaya devam edecektir. Tabi ne kadar doğru şekilde çalışılsa da belirli bir hızın üzerine çıkmasını beklemek hata olacaktır. Bu ışığın yanma nedeni tek olarak hava akışmetre parçası değildir. Bu ışık basit sorunlar nedeniyle de yanabilir. Bunlar arasında sokette yaşanan herhangi bir temassızlık, sigortanın yerinden çıkmış olması gibi nedenleri de sayabiliriz.

Eğer bu gibi konularda fazla bilginiz yoksa ve araç motoru ile haşır neşir değilseniz yapmanız gereken bir oto servisine veya oto sanayiye giderek sorunun çözülmesi için onlardan yardım istemek doğru olacaktır. İleri de büyük bir sorun yaşamadan önce hızlıca sorunu çözmek iyi bir işlem olacaktır.

Yorum yapın