Hills kedi maması zararlı mı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Hills kedi maması hakkında internet ortamında bazı olumsuz yorumlara rastlamaktayız. Bu makalede Hills kedi maması zararlı mı, hangi konularda eleştiriliyor, eleştirilerde haklılık payı var mı, konularında bilgi vereceğiz.

Kedi besleyenler, hayvanın bakımı ve beslenmesi ile ilgili haberleri dikkatle takip etmektedirler. Geçen sene İngiltere’de pansitopeni hastalığı nedeniyle evcil kedilerin ardı ardı ardına ölmesi nedeniyle yapılan araştırmada bu hastalığa Fold Hill Foods  firmasının ürettiği mamanın yol açtığı tespit edilmiş ve kedi sahiplerine bu marka mama verilmemesi tavsiye edilmişti.

Yüzde yetmiş ölüm oranına sahip olan pansitopeni hastalığı, ülkemizde de görülebilmekte ve kedi sahiplerinin bu hastalığa karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Pansitopeni hastalığı nedir ?

Pansitopeni, kedilerde kırmızı kan hücrelerinin üretiminin yavaşlaması hastalığıdır. Pansitopeni hastası kedide iştahsızlık, diş eti kanaması, morarma, ateş ve burun kanaması gibi şikayetler görülmekte kısa süre sonra da kedi ölmektedir.

Pansitopeni hastalığı kemik iliğini etkileyen hastalıklar nedeniyle oluşmaktadır. Kedide, lösemi, aplastik anemi, miyelofibroz gibi hastalıklar veya Leishmaniasis gibi parazit hastalıkları pansitopeniye yol açmaktadır.

İngiltere’de kedilerde görülen Pansitopeni hastalığı’na Fold Hill Foods mamasının yol açtığına dair “kesin” bir bulgu olmamakla birlikte hasta kedilerin bu mamadan yediği tespit edildiği için Fold Hill Foods marka mamalar tedbiren geri çağırılmış, kedilere bu mamadan verilmemesi tavsiye edilmiştir.

Hills kedi maması zararlı mı ?

Bizim ülkemizde satılan Hills kedi maması ile İngiltere’deki Fold Hill Foods kedi maması aynı marka değildir. Üretici firmalar farklıdır. Ülkemizde satılan Hill’s kedi maması (Uzun adı Hill’s Pet Nutrition) Colgate-Palmolive’e aittir.
Dolayısıyla İngiltere’de geri çağrılan, kedilere yedirilmesi zarar olduğu söylenen mama Hill’s Pet Nutrition firmasının maması değildir.

Hills kedi maması içeriği

Hills science plan tavuklu kedi mamasının içeriği aşağıdaki gibidir:

Tavuk eti ( % 36, Toplam kanatlı ürünü %56):
Kanatlı unu,
Buğday,
Hayvansal yağ,
Mısır,
Mısır gluteni unu,
Pirinç,
Sakatat,
Mineraller,
Kurutulmuş pancar küspesi,
Balık yağı,
Potasyum klorid,
Kolin klorid,
DL-methionin,
Tuz,
Taurin,
L-lizin hidroklorid,
iz elementler

Kediler etçil hayvanlardır. Bu nedenle mısır, buğday, pirinç gibi tahılların ve pancar küspesi gibi bitkisel malzemelerinin kedi mamalarına ekleniyor olması tartışma konusu olmuştur.

İlgili yazı: Kediler için tahıl zararlı mı ?

Bununla birlikte neredeyse tüm hayvan mamalarında az veya çok bu tür şeyler bulunmaktadır. Bu nedenle Hills kedi maması zararlı iddiasını mesnetsiz bulmaktayız.
Kedi sahibinin kedisinin durumuna uygun olmayan mama vermesi gerekmektedir. Yavru kediler ile yetişkin kedilerin, yavrulu kediler ile kısır kedilerin beslenmesi ve yediği mamalar aynı değildir.

İlgili yazı: En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

Hills kedi maması neden eleştiriliyor ?

Hills kedi maması ile alakalı en yaygın eleştiri fiyat/performans yönüyle mama fiyatının mamanın kalitesine göre fazla oluşudur. Bu eleştiriye bir miktar katılmaktayız. Hill’s Pet Nutrition markası reklamlar yoluyla bilinirliğini artırmakta ve reklam giderini de fiyatlarına yansıttığı için fiyatları bazı markalara göre biraz yüksektir.

Hills kedi mamasının et oranının düşük olduğuna dair eleştiriler bulunmakla birlikte, kedi mamaları zaten tamamen etten imal edilmemektedir. Bu nedenle bu eleştiriyi haklı bulmuyoruz.

Hills kedi mamalarının ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açtığını söyleyenler vardır. Bazı kediler bazı tahılları yeterince sindiremediği için bu türlü sorunlar olabilmekte ve mama değişikliği bazen çözüm olabilmektedir.

Hills markasının kedi ve köpekler için farklı çeşitlerde ürünleri bulunmakta olup Hills markası ile ilgili eleştirilerin yanlış ürün tercihi nedeniyle de olabileceği düşünülmektedir.

İLGİLİ YAZILAR:

Hill’s Metabolic Kedi Maması yorumları
15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Yorum yapın