Rustik dekorasyon nedir

Photo of author

By Bilgio.Net

Rustik dekorasyon, ev tasarımının sağlam ve doğal güzelliği olan öğelerle yapılmasıdır. Kullanılan öğeler doğal renklerini korurlar, yalındırlar ve kırsal kesim yaşantısının organikliğini yansıtırlar.

Rustik kelimesi latince rusticus (kırsal) kelimesinden gelmiştir. Rustik dekorasyon ise modern yaşam imkanlarından feragat etmeden evi kırsal öğelerle dekore etmektir.

Rustik dekorasyonun özellikleri

Rustik dekorasyon genellikle şehir içindeki evlerde değil, orman veya göl kenarı gibi yoğun şehir yaşantısından uzak yerlerde (örneğin orman içine yapılan villalar) tercih edilmektedir.

Seçilen malzemeler olabildiğinde ham ve işlenmemiş olmalıdır. Rustik tarzda geniş ve kalın ahşap ürünler öne çıkar. Yer döşemesi ahşaptandır. Duvar ve çatıda da ahşap malzeme seçilir. Rustik tarzın vazgeçilmezlerinden birisi de şöminedir. Taş veya tuğladan yapılmış bir şömine evin salonunda ortamı ısıtacağı gibi evin bahçesinde de güzel durur.

Kullanılan malzemelere boya atılmaz veya nötr boyalar kullanılır. Ham malzemenin kendini öne çıkarması beklenir. Dekorasyonda iri ve hantal parçalar kullanılabilir. Rustik tarzın zerafet bakımından diğer tarzlara göre yoksun olduğu söylenebilir ama malzemelerin doğal güzellikleri öne çıkarılarak bu eksik kapatılır.

Rustik tarzda ahşap öğeler ve kırsal mimari öne çıksa da modern yaşamın öğeleri de fazla sırıtmayacak şekilde yerini alır. Metal öğeler parlak renklere boyanmaz, modern ev eşyaları doğayı taklit eden unsurlar barındırır.

Rustik tarzda kumaşlar sağlam, desenleri de basit seçilir. İnce sanat işçiliğinden ziyade basit ve iri desenler olur.

Yorum yapın