Hill’s Metabolic Kedi Maması yorumları

Photo of author

By Bilgio.Net

Hill’s Metabolic Kedi Maması, kilosu normalden fazla olan kedileri istenilen kiloya kadar zayıflatmak için kullanılan bir mamadır. Bu mama kediyi hem tok tutar hem de zamanla kilo vermesini sağlar.

Hill’s Metabolic Kedi Maması ile alakalı yerli ve yabancı internet sitelerinde yer alan kullanıcı yorumlarını baz alarak bu makaleyi hazırladık.

Hill’s Metabolic Kedi Maması yorumları

Hill’s markasının kedilerde kilo vermeyi sağlayan dört tane mama çeşidi bulunmaktadır:

  • Feline r/d: Hızlı kilo vermeyi sağlayan mamadır.
  • Feline w/d: Sindirim sistemini hızlandırak kilo vermeyi sağlayan mamadır.
  • Metabolic feline: Kilo kontrolü ve kilo kaybı sağlayan mamadır.
  • Metabolik + urinary: Kısa sürede kilo vermeyi sağlayan mamadır.

Yukarıda sayılan mamaların temel içerikleri aynı olmakla birlikte içindeki malzemelerin oranı ve birkaç malzeme eksikliği/fazlalığı yönüyle birbirinden ayrılmaktadır.

Fazla kilolu olan kedinize bunlardan hangisinin uygun olduğuna kedinizin durumuna göre veteriner tarafından karar verilse daha iyi olacaktır.

Kedi cinslerine göre beslenme içeriği değişebileceği gibi, kedide şeker hastalığı riskinin olması, sindirim problemlerinin olması veya başka şikayetlerin olması gibi kriterler mama tercihinde etkili olmaktadır.

Gelelim Hill’s Metabolic Kedi Maması yorumlarına;

Hill’s Metabolic Kedi Maması, kilolu kedilerin %60-70’lik kısmına istenildiği şekilde kilo verdirebilmiş durumdadır. Mamanın içeriği kalori açısından düşük, buna karşın faydalı vitamin ve mineraller bakımından yüksek. Bu nedenle kedi kilo verirken sağlığı da korunmuş olmaktadır.

Hill’s Metabolic Kedi Maması kullanmasına rağmen yeterli kilo veremeyen veya mama nedeniyle ishal/kusma şeklinde sorunlar yaşayanlar da bulunmaktadır. Hill’s Metabolic Kedi Maması kullanmasına rağmen kedinin kilo verememesinin başlıca iki nedeni bulunmaktadır.

Birincisi; aşırı kilolu kedilerde sadece mama değişikliği kilo verdirmede yeterli olmayabilmekte, kedinin ayrıca egzersiz-spor yaptırılması da gerekmektedir. Spor eksik olunca kedi kilo verememektedir.

İkincisi ise Hill’s Metabolic Kedi Mamasının kediye ölçüsüne uygun şekilde verilmemesidir. Aşağıda Hill’s Metabolic Kedi Mamasının kaç kiloluk kediye kaç gram verileceğine dair tablo yer almaktadır.

Hill's Metabolic Kedi Maması yorumları
Örneğin kediniz 6 kilogram ve siz onun 5 kilograma düşmesini istiyorsanız 55 gram mama vermelisiniz. Buna riayet edilmeyip, mama kabına fazlaca mama konulunca kedi kilo verememektedir.

Hill’s Metabolic Kedi Maması seyrek olarak da olsa bazı kedilerde kusma veya ishal gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Mama değişikliğine gidilen kedilerde bu tür sorunlar yaşanabilmektedir.

Bunun çözümü mama değişikliğinin aşamalı olarak yapılmasıdır. Kediye Hill’s Metabolic Kedi Maması başlarken önce eski mamadan daha fazla, Hill’s Metabolic Kedi Mamasından daha az olmak üzere karıştırılarak verilir. Birkaç gün sonra eski ve yeni eşit oranda karıştırılarak verilmeye başlanır. Bu süreçte sorun yaşanmadıysa Hill’s Metabolic Kedi Mamasından daha fazla, eskiden daha az olarak karıştırılarak verilir. Sonrasında ise tamamen Hill’s Metabolic Kedi Mamasına başlanır.

Bazı kedilerin bazı mamaların içeriğine alerjisi olabilmekte olup Hill’s Metabolic Kedi Maması’na da bazı kediler reaksiyon gösterebilmektedir.

Hill’s Metabolic Kedi Maması’nın lezzetiyle ilgili genelde sorun yaşanmadığı yorumlanmaktadır.

Hill’s Metabolic Kedi Maması ile alakalı en yaygın eleştiri, fiyatının biraz yüksek olmasıdır. Muadili kaliteye sahip diğer markalara göre biraz daha pahalıya satıldığı yönünde yorumlar bulunmaktadır.

Şişman kedi nasıl zayıflatılır ?

Eğer kediniz olması gereken kilodan fazla ise hantal bir görünümü var ise onun bir miktar zayıflamasını sağlamalısınız. Şişman kedilerin hastalıklara yakalanma riskleri normal kedilere göre daha fazladır ve bakımları da zordur. Ayrıca mama maliyetleri yüksektir.

Bir kediyi şişmanlatan iki ana unsur vardır:

  • Önüne fazla mama koyuyorsunuzdur.
  • Hareket edeceği fazla alan olmadığı için yediklerini yakamıyordur.

Şişman kedinin zayıflaması için ona karbonhidrat oranı düşük, protein oranı yüksek ve kalorisi düşük mamalardan (Hill’s Metabolic Kedi Maması buna uygundur) vermeli ve onu ölçülü beslemelisiniz. Günde iki kere mamasını gram hesabıyla vermeniz gerekmektedir.

Kedinin fiziksel hareketini artırmanız da gerekir. Kediyle daha sık oynamalı, onun oynaması için oyuncaklar almalısınız. Mamasını ulaşması fiziksel hareket gerektiren yerlere koymak da fayda sağlayacaktır.

İLGİLİ YAZILAR:

En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?
15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Yorum yapın