Kısır kedi maması protein oranı kaç olmalı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kediler etçil hayvanlar olması nedeniyle, tükettikleri mamalarda protein oranı baskın olmalıdır. Herhangi bir kısırlaştırma işlemine tabi tutulmamış kedilerin mamasında en az yüzde 25 protein içerikli gıda olmalıdır.

Eğer kedi kısırlaştırılmış ise mamasının protein oranı daha yüksek, yağ ve tahıl oranı ise daha düşük olması gerekir.

Kısır kedi mamasının özelliği nedir?

Kısırlaştırma işlemi, hayvanın üremesini engellediği gibi, belli dönemlerde saldırgan tavırlar sergilemesi ve idrar bırakmasını da engellemektedir. Bu nedenle ülkemizde evde beslenen kedilerin yarıdan çoğu kısırlaştırılma işlemine tabi tutulmaktadır.

Kısırlaştırılan kedilerde cinsiyet ile alakalı hormon düzeyleri azaldığı için hareketliliği de azalmakta ayrıca iştahlarında bir miktar artma olmaktadır. Bunun sonucu olarak eğer normal mamalarla beslenmeye devam edilirse kedi şişmanlamakta ve şişmanlığa bağlı hastalıklar yaşamaktadır.

Kısırlaştırılan kedilerde diğer bir sorun ise idrar yolunda taş görülmesidir. Bunu önlemek için kısırlaştırılmış kedi mamalarında kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin seviyesi düşük tutulmaktadır.

Kısırlaştırılmış kedinin şişmanlamaması için mamasındaki kalori miktarının düşük olması ve yağ oranının düşük olması gerekir. Düşük kalorili diyetin beslenme eksikliğine yol açmaması için protein oranının yükseltilmesi gerekmektedir.

Bazı kısır kedi mamalarında normal mamalardan farklı olarak yağ yakmayı sağlayan L-karnitin içermektedir.

Kısır kedi maması protein oranı kaç olmalı ?

Kısır kedi mamasında protein oranının en az %30 olması gerekir. %40-50 olsa daha iyidir ama mamalara hayvansal gıdalar eklemek mama maliyetlerini ciddi derecede artırmaktadır.

Kedi mamalarına eklenen hayvansal içerikler ya etlerin insanlar tarafından tüketilmeyen kısımlarından veya işlenmiş hayvansan gıdaların türevlerinden elde edilmektedir.

Kediniz için mama araştırıyorsanız protein oranı kadar protein kalitesini de araştırmalısınız. Etlerin insanlar tarafından yenmeyen kısımları bile mamaya taze olarak eklenirse un şeklinde eklenen proteinlerden daha yararlıdır.

Ayrıca balık kaynaklı proteinler, kümes hayvanlarının işlenmişinden arta kalan proteinlere göre daha değerlidir.

Kısır kediler günde kaç gram mama yemeli ?

Kısır kedilerin ne kadar mama gereksinimi olduğu yaşına ve ağırlığına göre hesaplanabilmektedir. Eğer kısırlaştırılmış kedinin önüne ihtiyacından fazla mama koyarsanız, koyduğunuz kısırlaştırılmış kediler için üretilen özel mamalardan olsa bile ihtiyacından fazlasını yiyip kilo alacaktır.

Kısırlaştırılmış kedilerin günlük kuru mama ihtiyaçları şu şekildedir:

1,5/2,5 kilogram kedi   20-30 gram

2,5/4,5 kilogram kedi   30-50 gram

4,5/6,5 kilogram kedi 50-70 gram

Kuru mama yer. Eğer kedi kuru mama haricindeki gıdalarla da besleniyorsa bu miktarlarda azaltmaya gitmek gerekir.

Yavru kediler az ve sık, yetişkin kediler seyrek ama daha fazla kuru mama yerler. Yavru kediler günde 3-6 öğün, yetişkin kediler ise günde 1-2 öğün mama yerler.

İLGİLİ YAZILAR:

En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi ?

15 kg kedi maması ne kadar gider ?

Yorum yapın