Tansiyon kaç olmalı

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyon kaç olmalı, hangi noktadan sonra tedavi gerekir ? Kanın dokulara ulaşabilmesi için basınçla pompalanması, kirlendikçe temizlenip yeniden pompalanması gerekir. Yaklaşık saniyede bir kez olan bu pompalama işlemi son nefesimizi verene dek sürer.

Kan basıncının olması gerekenden az veya çok olması sağlığı tehdit eder.

Tansiyonun normal değeri 12/8 olmakla birlikte bu değerin biraz altı, biraz üstü sorun yaşatmaz.

Tansiyon 10/6 seviyesine düşerse beyne yeteri kadar kan gitmediği için baş dönmesi, vücudun diğer kısımları kanla beslenemediği için halsizlik olur. Bu nadir görülen bir şey ise tuzlu ayran içip bir süre dinlendikten sonra gündelik yaşama kaldığı yerden devam etmek mümkün olur. Sık sık tansiyon düşmesi ise hayra alamet değildir. Bunun altında ne var hastaneye gidip test yaptırmak gerekir.

Genelde tansiyonun düşmesinden ziyade çıkması daha fazla sorun yaşatır. Tansiyonun çıkması, heyecanlanınca artması veya spor yaparken yükselmesi değildir. Duygu durumu normal ve istirahat etmiş bir kimsenin 14/10 ve daha fazla tansiyon değerlerine sahip olmasıdır. Büyük tansiyonu 14 olan biri sinirlendiğinde kolaylıkla tansiyonu 16-17 leri aşabilir.

Tansiyonun normal değerleri yaşa göre değişir. 20 yaşında birinin tansiyonunun 11/7 veya 12/8 olması gerekir. 50 yaşını geçen birinin tansiyonu 14/9 ise normal kabul edilir. Çünkü damarlar yıldan yıla yaşlanır ve tıkanır. Bu yüzden 50-60 yaşındaki birine tansiyonunu 14/9 dan 12/8 e düşür denmez. Bu o kişinin 20 yaşındaki kadar sağlıklı olduğunu göstermez , yaşına göre normal tansiyonu olduğunu gösterir.

Yaş 70 i geçtikten sonra 16/10 lar normal kabul edilmeye başlanır. Halbuki 18 yaşındaki birinin istirahat halindeki tansiyonu 16/10 ise kalp krizi geçireceğinden, inme ineceğinden endişe edilir.

Küçük tansiyon kaç olmalı

Küçük tansiyonun normal değerleri 6-8 arasıdır. 30 yaşından sonra bu değere her on senede bir 1 ilave edilir. 60 yaşındaki birinin küçük tansiyonu 9-11 olması normaldir.

Büyük tansiyon kaç olmalı

Büyük tansiyon 11-12 ise normaldir. 13-14 seviyesinde ise prehipertansiyon var demektir.16 ve üzeri ilaç kullanmayı gerektirir. Yaş ilerledikçe de büyük tansiyonun normal kabul edilen değeri de yükselir. 50-60 yaşlarındaki birinin büyük tansiyonu 14-15 olması normaldir.

Yüksek tansiyon diyebilmek için değerler kaç olmalı

20-30 yaşındaki birisine yüksek tansiyon tanısı konabilmek için tansiyon değerleri 14/10 ve üzerinde olmalıdır. Bazen bu seviyelerde olması, normal zamanlarda 12/8 seviyesinde olması halinde yüksek tansiyon tanısı konulamaz. Tansiyon ortalamalarının 14/10 ve üzeri olursa yüksek tansiyon olur.

40-50 yaşlarından sonra tansiyon değerlerinin 13/9 veya 14/10 olması normal kabul edilir. 50 yaşındaki birine yüksek tansiyon hastası diyebilmek için tansiyon değerlerinin 15/10 dan yukarıda olması gerekir.

Yorum yapın