İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı ?

Photo of author

By Bilgio.Net

İlk Dünya Kupası Nerede Yapıldı ?

Dünya Kupası Finalleri ilk olarak 1930 yılında Uruguay’da düzenlenmiştir.O zaman ki ismi Jules Rimet Kupası olarak bilinmektedir.Dünya Kupası’nın ismi 1930 ile 1974 yılına kadar bu isimle devam etmiştir.1974 yılında Almanya’da düzenlenen bu organizasyon bu tarihten itibaren Dünya Kupası olarak ismini değiştirmiştir.

1930 yılından başlayarak dört senede bir yapılmasına karar verilen Dünya Kupası maçları,İkinci Dünya savaşının araya girmesi sonucu 1942 ve 1946 yılları arasında yapılamamıştır.Dünya Kupası’nı oluşturma çabaları yaklaşık olarak iki sene sürmüştür.Yapılan bu teknik çalışmalar neticesinde İlk Dünya Kupası 1930 yılında Uruguay’ın başkenti olan Montevideo’da yapılmasına karar verilmiştir.

Bu tarihte yapılan organizasyon İlk Dünya Kupası olması nedeniyle tarihe geçmiştir.Yalnız yapılan Bu Dünya Kupası’na o zaman ki şartlara bağlı olarak birçok ülkenin ulaşım ve maddi sıkıntı içerisinde olmasından dolayı yalnızca 13 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi.

13 Ülke Milli Takımıyla gerçekleştirilen Dünya Kupası’nın Finalleri dörderli gruplar halinde düzenlenmiştir.Gruplarından birinci olarak  çıkan ülke milli takımları yarı finale çıkmaya hak kazanmışlardır.

Dünya Kupasına katılan Avrupa takımları arasında Eski Yugoslavya ilk dörde kalan tek Avrupa takımı olmuştur.Eski Yugoslavya yarı finalde ev sahibi olan Uruguay’a 6-1 yenilerek kupaya veda ederek elendi.Diğer yarı finalist olan Arjantin ise ABD karşısınıda aynı skoru elde ederek finale kalmaya hak kazanmıştır.

1930 yılında yapılan İlk Dünya Kupası Finali Arjantin – Uruguay arasında gerçekleşmiştir.Bu maçta Uruguay,Arjanti’ni 4-2 yenerek Dünya Kupasını Kazanan ilk takım olarak tarihe geçmiştir.

Yorum yapın