İnstagramda sfs ne demek

Photo of author

By Bilgio.Net

İnstagramda sfs , unf , pp , gb ve gt gibi kısaltmalar vardır. Peki İnstagramda sfs ne demek biliyor musunuz ?

Sosyal medya ortamında takip edilmek, beğenilmek, yorum almak sevilen bir şeydir. Aynı zamanda geniş kitlelere ulaşabilmek ve onlar üzerinde etkili olabilmek de önem taşır.

İnstagramda takipçi artırmanın hilesiz ama biraz zorlamalı yolları vardır. Mesela takipçi sayısı fazla olan bir kişiye karşılıklı profil paylaşmayı önermek bunlardan biridir. Bu işbirliği sayesinde çok sayıda kişiye kısa sürede profili tanıtıp takipçi sayısını tırmandırmak mümkün olmaktadır.

Bu sebeple İnstagram’da henüz yeni tanıdığınız veya hiç tanımadığınız kişiler bile karşılıklı paylaşım yapmayı teklif edebilirler.

İnstagramda sfs ne demek ?

Sfs shoutout for shoutout deyiminindeki kelimelerin baş harflerinin kısaltması ile oluşmuştur. Bu deyim İngilizce’de günlük hayatta pek fazla kullanılan bir deyim olmasa da instagram gibi sosyal medya platformlarında sıkça kullanılır.

Shoutout kelimesi bağırmak, herkese duyurmak gibi anlamlara gelmektedir. İnstagram ortamında ise bir şeyi tüm takipçilere ilan etmek duyurmak anlamına gelir. Shoutout for shoutout denildiğinde ise  (kısaca sfs) “Ben seni tüm takipçilerime reklam edeyim sen de benim için aynısını yap” manası taşır.

Yani birisi size sfs şeklinde bir mesaj atmışsa karşılıklı olarak profil paylaşmayı teklif ediyor demektir. O sizi kendi profilinde paylaştığı zaman onun arkadaşları sizi onun yakın arkadaşı zannedecek ve bazıları sizi takip etmeye başlayacaktır. Siz de onun profilini paylaşıp ona takipçi kazandıracaksınız.

Sfs teklifleri kabul edilmeli mi ?

Bu işlemi her gün çok fazla kişiye teklif eden bilinçli veya bilinçsiz kullanıcılar vardır. Eğer siz de bu işlemi fazla yaparsanız veya bu tür spamcıların profillerini paylaşırsanız bir gün şikayet edilir ve hesabınızı tehlikeye sokarsınız.

İnstagramda takipçi alım satımıyla veya reklam işleri ile uğraşan kişilerle temas halinde olmak uzun vadede size zarar verecektir. Fakat spam işleriyle uğraşmadığını bildiğiniz dostlarınız var ise bazen sfs yapabilirsiniz. Özellikle popüler kimseler ile sfs yapmak takipçi sayınızı ve bilinirliğinizi kısa zamanda artıracaktır.

İnstagram’da takipçi sayısını hızlı bir şekilde artırmanın yolları

  • Öncelikle ilgi çeken bir profiliniz olmalıdır. Fiziği düzgün erkekler ve bayanlar elbette şanslıdır. Cesur paylaşımlar yapanlar bu şansını biraz daha zorlamış olur.
  • İçerik paylaşım aralığının hep gündemi takip ettiğinizi anlatacak kadar sık olması gerekir. Ama insanları bıktıracak yoğunlukta da paylaşım yapmamalısınız.
  • İnstagram fenomenleri ile dirsek temasında olmak sizin de popülerliğinize katkıda bulunacaktır.
  • Faydalı ve ilginç paylaşımlar yapıyorsanız bu sık paylaşım yapmaya göre daha değerlidir. İnsanlara ihtiyaç duyduklarını vermelisiniz.
  • Hep kendinden bahsetmek narsizm alametidir ve pek sevilmez. Bu yüzden insanların ortak ilgi alanlarına yönelik paylaşımlar da yapılmalıdır.
  • Spamcı ve reklamcıları kendinizden uzak tutun. Onların sfs teklifleri başta kazan/kazan gibi görünür ama uzun vadede onlar kazanır siz çakılırsınız.

Yaygın İnstagram kısaltmaları ve anlamları:

Unf:Takip etmeyi bırakmak demektir .(Unfollow)

Pp:Profil Photo’nun yani profil fotoğrafının kısaltılmışıdır.

Gb:Geri beğeni, yani “ben seni beğeneyim, sen de beni beğen” demektir.

Gt:Geri takip, yani “sen beni takip edersen, ben se seni takip ederim” demektir. Takibe takip de denilir. Yabancılar follow for follow şeklinde kullandığı için bu işlemi fff şeklinde de kısaltanlar vardır.

Dm: Twitter’da olduğu gibi İnstagram’da da DM birisine direk mesaj atmak (direct message) demektir. Argo olarak birisine doğrudan yürümeye çalışanlar için DM’den yürüyor denilir.

Tkp: Takipin kısaltmasıdır. Yani beni takip eder misin demektir.

Official: İnstagram, Facebook gibi ortamlarda “official” kavramı meşhurların resmi hesabı (gerçekten onun hesabı) olduğunu anlatmak için kullanılır.

Tbt: Throwback Thursday dan gelir. Eskiden paylaşılan bir fotoğrafı kullanırken #TBT şeklinde etiketlenir.

Tb: #TB etiketi ile kullanılır. Anlamı tbt ile aynıdır.

Stalk: Gizli takip demektir. Yani kendi hesabından değil de paravan hesap açıp oradan bir kişinin yaptıklarını izlemek demektir. Takip ettiği anlaşılmasın diye yapılır.

Spam:İstenmeyen yorum ve mesajlardır. Tanımadığın kişilere değişik şeyleri (beni takip et, paylaş, beğen demek) teklif etmek, yorumlara reklam linki bırakmak, kendini veya bir şeyleri tanıtmak için her yere yorum yazmak spamdır.

Rt:Twitter’deki anlamı gibidir. Yani paylaşımı paylaşmak demektir. Biri size Rt teklif ediyorsa “Paylaştığım bir şeyi paylaşayım sen de benim bir paylaşımımı paylaş” demek istemektedir.

Stroies:İngilizce dilinde hikayeler demektir.

Bu makalemizde sfs nedir ve diğer instagram kısaltmaları hakkında bilgi verdim. Merak ettiğiniz diğer kısaltmaları yorum bölümünden yazabilirsiniz.

www.nettekiblog.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Yorum yapın