@ İşareti Nedir? @ İşaretinin Kısa Tarihi Hakkında Bilgi

Bir kısım araştırmacının görüşüne göre, Latince ‘’ ad ‘’ sözcüğünü temsil eden ve ‘’ içinde ‘’ , ‘’ tarafına doğru ‘’, ‘’ yanında ‘’ anlamlarına gelen ‘’ @ ‘’ işareti, Orta Çağ’ın başlarında, el yazmaları üzerinde çalışan keşişler tarafından kullanılırdı. Dilbilimcilerin geneli ise @ işaretinin on sekizinci yüzyılda birim başına verilen fiyatı temsil eden ticari bir sembol olduğunu düşünmektedir.

İtalyan bir araştırmacı yakın bir tarihte, on dördüncü yüzyıla ait bazı ticari Venedik belgelerinde, @ işaretinin bugünkü şekliyle kullanıldığını ortaya çıkarmıştır.

@ işareti ‘’ ticari a ‘’ olarak 1885’te, yazı makinelerinin ilk örneği olan Underwood’un klavyesindeki yerini aldı. O tarihten yaklaşık seksen yıl sonra da bilgisayar klavyelerine e-mail işareti olarak geçiş yaptı.

Ucu kıvrık bir a harfine benzeyen @ işaretini her ülke kendince seçtiği bir hayvana benzetmektedir. Fransızlar salyangoza, Danimarkalılar fil hortumuna, Norveçliler domuz kuyruğuna, Çinliler küçük bir fareye, Ruslar köpeğe, Finlandiyalılar kıvrılmış uyuyan küçük bir kediye benzetirlerken, Almanlar, Hollandalılar, Macarlar ve Güney Afrikalılar @ işaretini maymun kuyruğuna benzetmişler, kimileri ise hiçbir naneye benzetememişlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here