Kaç Çeşit Rüya Vardır ? Rüya Çeşitleri Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kaç Çeşit Rüya Vardır ? Rüya Çeşitleri Nelerdir ?

Parapsikoloji’nin de yakında ilgilendiği rüyalarla ilgili en son yapılan araştırmalar; rüyaların, birbirinden farklı çeşitlere sahip olduğunu göstermiştir.

Bilinçaltı Rüyaları :

Günlük yaşantımız içinde, bilinçaltına bilerek ya da bilmeden attığımız birikimlere dayanır. Uyku esnasında bilinçaltımızda biriken bu etkilerin rüyalar tarzında ortaya çıkmasıyla görülen mizansenlerdir. En fazla görülen rüya türlerindendir.

Bilinçaltı rüyalarına örnek : O gün çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın bizi kırmasından sonra görülecek olan, o arkadaşımızın rüyamızda evimizi yakması ya da rüyamızda bize zarar veren bir eylemde bulunması, bu tür bilinçaltı rüyalarındandır.

Biyolojik Rüyalar :

Uyurken vücudumuzdaki herhangi bir organımızın işleyişinde meydana gelen bir değişiklikten dolayı görülen rüyalardır. Örneğin midemizde meydana gelen bir ekşime, kan basıncımızda oluşan bir değişim, bu tür rüyaların görülmesine neden olabilmektedir. En fazla görülen rüya türlerinden bir diğeridir.

Biyolojik Rüyalara Örnek : Genellikle kabusların görüldüğü rüyaların oluşumu bunlara bağlıdır. Midemizdeki bir ekşime uykumuz sırasında, midemizi bir katilin bıçakla oymasına dönüşen bir rüyanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca uykudaki bir kişiye koklatılan bir çiçek, onun kendisini gül bahçesinde görmesine neden olabilir. Bu da biyolojik rüyalar sınıfında ele alınan rüya çeşididir.

Telepatik Rüyalar :

Herhangi bir yerde meydana gelmekte olan ya da daha önce meydana gelmiş olan bir olayın uykumuzda telepatik olarak algılanmasından doğan rüyalardır.

Telepatik Rüyalara Örnek : Biz uykudayken sevdiğimiz bir arkadaşımızın kaza geçirmesi ve rüyamızda bunu görmemiz bu tür rüyalardandır. Rüyayı gördüğümüz esnada ya da daha önce olmuş olan olaylar için geçerlidir. Gelecekten haber verme tarzındaki rüyalardan değildir.

Haberci Rüyalar :

Henüz daha gerçekleşmemiş olan bir olayın rüyada görülmesidir. Gelecekten haber verme özelliği vardır. Bu nedenle bu tür rüyalara ‘’ kehanet rüyaları ‘’ da denir. Haberci rüyalar da, kendi içinde iki bölümde ele alınmaktadır.

  1. Bedensiz varlıklar tarafından aktarılan bilgilerle görülen haberci rüyalar
  2. Duyular dışı algılamalarla önceden bir olayın hissedilmesi ile görülen haberci rüyalar olmak üzere.

Ender görülen rüya çeşitlerindedir.

Bilgilendirici Rüyalar :

En önemli rüyalardandır. Çok ender görülür. Yüksek seviyeli ‘’ Ruhsal İdareci Planlar ‘’ da aktarılan bilgilere dayanır. İçinde semboller vardır. Ve bu semboller çoğunlukla ezoterik kökenli sembollerdir. O sembollerin anlamları çözülebilirse, rüyadaki mesaj da çözülebilir. Bu tür rüyalarda aktarılan bilgiler çoğunlukla insan varlığının ve evrenin sırlarına ışık tutabilecek türden kozmik bilgiler içerir. Çok nadir de olsa, semboller kullanılmadan da bazı mesajların alındığı rüyalar bulunmaktadır. Bunlar da yine bu beşinci türde değerlendirilebilecek rüyalardandır.

Yorum yapın