Oryantiring Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Oryantiring Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?

Aslında uzun yıllardır ülkemizde bilinen bir spor, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, askerlik beceri ve yetilerini geliştirmek için 1970’lerden bu yana yapılıyor. Oryantiring, özellikle Türkiye Oryantiring Federasyonu kurulduktan sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başladı. Bu spora bir tür ‘’ postmodern çağın izciliği ‘’ demek mümkün. Zaten federasyon da, İzcilik Federasyonu bünyesinden çıkıp, özerk bir kurum olmuş.

Bu sporun en önemli özelliği, hem zihinsel hem de bedensel becerileri geliştiren yönleri olması. Özellikle yön tayini ve doğada hayatta kalma üzerine kurgulanmış ve gelişmiş bir spor dalı. Harita ve pusula araçları kullanılarakyön tayini becerisiyle hedef bulmanın amaçlandığı bir doğa sporu. 1800’lü yıllarda İsveç’te ortaya çıktı. Oryantiring  İsveçce ‘’ orienteering ‘’ kelimesinden türemiş. Uluslararası federasyonca  Koşarak – O, MTB – O, Ski – O, ve Patika – O olmak üzere dört farklı disiplin yarışları yapılıyor. Spor ülkemizde 1970’li yıllarda askeri ve 2000 yılında sivil kulüplere yayıldı. Oryantiring yapan sporcular uzaysal algılama, analitik zeka, özgüven gibi birçok beceri elde ediyor.

oryantiring nedir

Oryantiring Nasıl Oynanır ?

Alana yerleştirilen oryantiring hedefleri harita üzerinde gösterilir ve bu hedeflerin yerleştirildiği yerin özellikleri bilgi kartında belirtilir. Katılımcılar zamana karşı sırasıyla hedeflere harita ve pusula kullanarak ulaşıp parkuru tamamlar. Hedefler turuncu – beyaz renkte bayraklar olup hedefe ulaşıldığında ispat etmek için elektronik kontrol sistemi kullanılır. Parkuru doğru şekilde tamamlayanlar arasında parkur bitirme süreleri kıyaslanarak sıralama oluşturulur.
►İlgili Yazı: Oryantiring harita sembolleri ve anlamları

Oryantiring Nerelerde Oynanır ?

Oryantiring haritası çizilmiş olan açık veya kapalı alan fark etmeksizin her yerde yapılabilir. Genellikle ormanlar, parklar, kampüsler, spor salonları gibi alanlarda yapılıyor. Ülkemizde 50 kentte çizilmiş olan haritalar mevcut. Oryantiring antrenmanları ve yarışmaları farklı mevsimlerde gerçekleştirilebiliyor. Yarışmanın yapıldığı zaman dilimine göre gündüz veya gece olarak sınıflandırılıyor. Ulusal yarışlar ise Ekim – Mayıs sezonunda, okullar arası yarışlar ilkbahar aylarında ve uluslararası şampiyonalar da yaz aylarında yapılıyor.

oryantiring kuralları

Oryantiring Disiplinleri Nelerdir ?

Oryantiring sporunun dört disiplini olduğundan bunlara uygun temek fiziksel becerileri olanlar yapabilirler.

  • Koşarak Oryantiring ( Foot O ) : Hem kas, hem zihin becerileri kullanıldığından yürüyüş yapabilen ve hafif tempo koşabilen herkes yapabilir.
  • Kayakla Oryantiring ( Ski O ) : Kros kayaj kullanabilen herkes yapabilir.
  • Bisikletli Oryantiring ( MTB O ) : Bisikleye binebilen herkese uygun.
  • Patika Oryantiring ( Trail O ) : Engelli ve engelsizlerin aynı anda aynı parkurda olabildiği ( görme engelliler hariç ) karar verme yetisi olan herkes yapabilir.

Oryantiring yarışmaları yaş kategorilerine göre yapılır, dolayısıyla rakipleriniz yaşıtlarınız olacak. Yarışmalar 10 yaş kategorisiyle başlayıp üst yaş sınır söz konusu değildir. Çocuk yaşta başlayan ve harita okuma yeteneği olan kişilerin başarı oranı yüksek olur.

Türkiye’de Oryantiring Sporu Geçmişi

Türkiye’de oryantiring, 1970’lerden beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kurumlar ve diğer kamu kurumları bünyesinde yaplıyor. Sivil toplum içinde, 1999 yılında İstanbul ve Ankara’da halka açık oryantiring grupları kuruldu ve faaliyete başladı. Türkiye’de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başladı ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kuruldu. Daha sonra, Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlandı. 2006 yılında Türkiye Oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınarak 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu’ndan ayrılan oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Türkiye Oryantirig Federasyonu’na bağlandı. 2006 yılının son dönemlerinde özerkliğini isteyen Türkiye Oryantiring Federasyonu, 2007 Mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon oldu. Federasyonun merkezi Ankara’da bulunuyor.

 

“Oryantiring Nedir ? Nasıl Oynanır ? Kuralları Nelerdir ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın