Kaju Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kaju Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Kaju’nun İngliizce adı Cashew,bilimsel adı ise Anacardium accidentale’dir.’’Anacardium’’ adı meyvenin ters çevrilmiş kalbe benzemesinden gelmektedir.Ana vatanı Kuzey doğu Brezilya’dır.Portekizli denizciler tarafından Hindistan’a götürülmüş oradan da Güneydoğu Asya ve Afrika’ya yayılmıştır.Nijerya,Hindistan ve Fildişi Sahili en büyük üç üreticidir.2010 dünya üretimi 2 758 000 ton olarak bildirilmiştir.Bazı ülkelerde Kaju filizleri çiğ veya pişirilerek yenir.

Kaju ağacı,sert kabuklu yemiş ve kaju meyvesi veren yapraklarını dökmeyen tropikal bir ağaçtır.Tatlı sert suyu çıkarılan veya likör yapılan sulu meyvesi,botonik olarak yalancı meyvedir.Gerçek meyvenin içindeki tek çekirdek,kaju elmasının ucunda yer alan sert kabuk içindeki kajudur.Bu çekirdek çift kabukludur ve anarkadik asit denen alerji yapan fenolik bir reçine içerir.Kimyasal olarak daha çok bilinen uruşiyola yakındır.Kajunun uygun bir şekilde ve açık havada kavrulması,zehiri etkisiz hale getirir.

kaju-faydaları

Kajunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Halk tıbbında ağrı kesici ve iltihabi durumlarda kullanılmıştır.Bilimsel araştırmalar kajunun güçlü bir ağrı kesici ve iltihap giderici olduğunu göstermiştir.

Kajunun işlenmesi sırasında ortaya çıkan Kaju Kabuğu sıvısının (KKS) içerdiği anakardik asit (%70) ,kardol (%18) ,kardanol (%5) gram pozitif bakterileri öldürme özelliğinden dolayı diş abselerinde etkilidir.Ayrıca antioksidan ve bağışıklığı destekleyen etkilere de sahiptir.Hayvan deneyleri KKS’nin akciğerlerde ksidan stres ve iltihabi durumdan koruyucu olduğunu göstermiştir.

Kaju toz haline getirilerek yılan ısırmalarına karşı antivenım olarak kullanılır.Ağacın kabuğundan sıyrılan madde gece suda bekletilerek veya kaynatılarak ishale karşı kullanılır.

Kaju Yağı mantara karşı ve çatlak topukları iyileştirmek için cilde sürülerek uygulanır.

kaju-zararları

Kajunun Zararları Nelerdir ?

Kaju alerjisi yüksek anaflaksi riski taşımaktadır.Kavurma işlemi kapalı alanda yapılırsa çıkan dumanlar ciğerleri ciddi biçimde tahriş edebilir.

Kajunun Besin Değeri

100 gram çiğ kajuda 553 kcal, 23,5 gram karbonhidrat (5,9 gram şeker,3.3 gram diyet lifi) ,18,2 gram protein,43.85 gram yağ (7,8 g doyuş,23.8 tekil doymamış,7.85 çoklu doymamış yağ asidi) ,15,2 gram su,0.4 mg B1, 0.1 mg B2,0.4 mg B6 vitamini,1,1 mg niyasin,0.9 mg pantotenik asit,25mg folat,0,5 mg C vitamini,0,9 mg E vitamini,37 mg kalsiyum,292 g magnezyum,1,7 mg mangan,6,4 mg demir,593 mg fosfor,600 mg potasyum,12 mg sodyum,5,8 mg çinko içerir.İyi bir antioksidan kaynağıdır,alkil fenoller bolca bulunur.

Kajunun işlem görmesi sırasında ortaya çıkan lipid karışımındaki kardanol,izoprenoik olmayan fenolik bileşiklerin karışımıdır.Bu kıymeyli ham maddeden nanotüpler,nanolifler,jelve sürfaktanlar üretilmektedir.

 

 

Yorum yapın