Çoğu kişi trafik sigortası ile kasko kavramlarını birbirine karıştırır. Bu yazımızda kasko nedir, kasko değeri nasıl hesaplanır, kasko nasıl ucuza getirilir bilgi vereceğim.

Zorunlu trafik sigortası adı üzerinde trafiğe çıkacak araçlar için yapılması zorunlu bir sigortadır. Neden zorunlu tutulmuştur ? Çünkü trafiğe çıktığınızda sadece kendi aracınıza değil başkasının aracına da zarar verme potansiyeliniz bulunuyor. Bu yüzden devletimiz trafik sigortasını zorunlu tutmuştur. Yaptırılmazsa ciddi müeyyideleri vardır.

Kasko ise zorunlu değildir. Ama en az trafik sigortası kadar önemli bir sigortadır. Ödeme yaparken  boşa ara veriyor gibi hissedersiniz ama bir kaza anında veya hırsızlık durumunda iyi ki aracımı kaskolattırmışım dersiniz.

Kasko hem trafik kazalarında, hem de araç sabitken başına bir şey geldiğinde zararınızı karşılar. Maalesef ülkemizde trafik canavarları kol gezmektedir. Park yeri sorunu ise her şehrimizde vardır. Trafikte magandalık yapmanın veya hırsızlığın ise kağıt üzerinde cezası olsa da fiiliyatta pek caydırıcılığı yoktur.

Bu yüzden ciddi paralar ödenen otomobilleri geceleri sokağa park ediyorsak, gündüzleri trafik magandaları ve acemi sürücüleri ile aynı yolları paylaşıyorsak kasko yaptırmak elzem hale gelmektedir.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır ?

Bu konuda sürücülere kolay hesaplama seçenekleri sunulmuş durumdadır. İnternette Kasko Değeri Hesaplama linkine girerek gerekli yerleri doldurmak suretiyle kasko değeri hesaplanır.

Kasko satın alırken internetten önceden sorgulama yapmak ve sigorta şirketlerinin kasko tekliflerini öğrenmek akıllıca olacaktır. Çünkü aynı arabaya sigorta şirketleri farklı paralar istemektedir.

İnternetten Online Kasko Teklifi al linkinden bunları öğrenebilirsiniz.

Bu konuda son olarak önemli bir hatırlatma yapmak isterim. Kasko yaptırırken kaskoya neler dahil olduğunu da baştan bilmek faydalı olacaktır. Mesela kundaklama, dolu izleri, asıl anahtarın çalınması nedeniyle hırsızlık gibi olaylarda da kasko karşılıyor mu gibi detayları sorgulamak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here