Kava Kava Bitkisi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kava Kava Bitkisi Nedir ? Ne İşe Yarar ? Faydaları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Kava Kava

Bilimsel Adı : Piper methysticum

Kava Kava Bitkisi Hakkında Bilgiler

Latince ‘’ methysticum ‘’ zehirli demektir. Pasifikte yetişen bir bitkidir. Kava sakinleştirici ve uyuşturucu özelliğinden dolayı kullanılan bir bitkidir. Kökü ve yumurusu içecek, ekstre,tablet ve cilde sürülen solüsyonlar hazırlamada kullanılmaktadır.

Kava Kava’nın İçerdiği Bileşikler

Aktif maddeleri kavalaktonlar, pipermetistin ve flavokavain B içerir. Sakinleştirici etkileri kavalaktonların gama aminobütirikasit (GABA ) reseptörlerine etkisinden kaynaklanmaktadır.

Kava Kava’nın Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Kava zihnin berraklığını koruyarak sakinleştirici etkiye sahiptir. Bazen menopoz semptomlarında da kullanılmıştır. Uyku getirici, yorgunlukla mücadele, astım ve idrar yolları enfeksiyonlarını tedavide, cilde sürülerek uyuşturucu etkisi için kullanılmaktadır.

Epidemiyolojik çalışmalar kavanın insanlarda kolon kanseri riskini azalttığını düşündürmekteyse de, kavanın kolon kanseri için koruyucu olduğuna dair deneysel çalışma bulunmamaktadır, ayrıca kavanın karaciğere toksik olabilceği de bilinmektedir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışma ise kolon kanserinden koruduğu ve karaciğer için güvenli olduğu gösterilmiştir.

kava kava tablet

Kava Kava’nın Kullanım Şekli

Kava Kava bitkisi tablet, ekstre ve toz halinde piyasada bulunur.

Kava Kava Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hepatit ve ölümcül olabilecek boyutta ciddi karaciğer yetmezliği ve hasarı yapma riski taşımaktadır. Uzun süreli kullanımı ciltte sararma ve pul pul dökülmelere yol açmaktadır.

Beta bloker, antidepresanve antimigren ilaçlarla ve alkolle birlikte kullanılmamalıdır.

Pipermetistin ve flavokavain B içeriğinin laboratuvasartlarında tüp içinde, hücrelere toksik olup, apoptozu başlattığı bilinmektedir. Karaciğer toksisitesinin yüksek ısı ve nemden kaynaklanan aflatoksinden veya bir küf toksininden kaynaklandığının araştırılması gerekmektedir. Kullanım süresi 1 ya da en fazla 2 aydır.

Kava Kava’nın Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Kava bazı yan tesirler yaratabileceğinden günlük önerilen dozun dışına çıkılması önerilmez. Hafif yan tesirleri mide bulantısı, sersemlik, baş dönmesi, uyku, göz bebeklerinden büyüme ve ağız kuruluğudur. Daha ciddi yan tesirleri karaciğer foksiyonunun bozulması, cilt ve gözde sararma, alerjik reaksiyonlar, ağız be boğazın şişmesi, solnum güçlüğüdür.

Kava kullananların araba ve alet kullanırken dikkatli olması gerekir.

Yorum yapın