Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Kavun’un Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Kavun’un Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Melon

Bilimsel Adı : Cucumis melo

Kavun Hakkında Bilgi

Salatalık ve kavun Asya kökenli Cucurbitaceae ailesinin üyeleridir ve milyon yıl önce evrimde ayrışmışlardır. Kantalop ve kokulu kavunlar, beyaz etli ( Casaba ), yeşil etli (Honeydew ), Galia, Japon Tipi, Ananas Tipi, Fransız Tipi, İspanyol Tipi, Türk Tipi ( Topatan, Kırkağaç, Hasanbey, Ankara, Van ) gibi çeşitleri vardır. Olgunlaşmamış hali ‘’ kelek ‘’ de meyve olarak tüketilmektedir.

Kavun’un  Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Akciğer ve göz sağlığının yanı sıra ve bağışıklık için faydalıdır. Vücutta su tutulmasını önleyen potasyum miktarı yüksektir. Strese iyi gelir. Kanseri önleyici etkiye sahiptir. Maküler dejenerasyon ve kataraktan korur. Cilde faydalıdır. Cilt esnekliği için gereken kolajen yapmını tetikler. Kavun kabuğu ekstrelerinin hayvan deneylerinde diyetin dislipidemi, diyabet ve trioid fonksiyonuna olan olumsuz etkilerini önlemekte olduğu saptanmış ve bu etkinin askorbik asit ve polifenollerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kavun’un  Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Kavun, Salmonella ve Listeria gibi ölümcül bakteriler ile bulaşmışsa tüketimi sonucu, buluşmayla ilgili olarak Salmonella ve Listeria salgınları görülebilmektedir. Fazla tüketim şeker hastalarında kan şekerini yükseltebilir.

kavun faydaları

Kavun’un Besin Değeri ve Kimyasal İçeriği Nedir ?

160 gramlık bir porsiyonunda 58 kcal, 13 gram şeker, 1 gram protein, 1 gram diyet lifi, 0,2 gram yağ, 80 IU A vtamini, 200 mikro gram civarında beta karoten, 26 mikro gram lutein ve zeaksantin, 28,8 mg C vitamini, 20,4 mikrogram folat, 12,2 mg kolin, vitamin B6, 0.7 mg niyasin, 4,6 mikrogram K vitamini, 0.2 mg pantotenik asit, 365 mg potasyum, 16 mg magnezyum, 18 mg fosfor, 0.3 Mg demir, 9.6 mg kalsiyum, 29 mg sodyum ve eser miktarda bakır, mangan, çinko, selenyum içerir. Kavun ve karpuz değiik miktarlarda tetradekanoik asit, pentadekanoik asit, heksadekanoik asit, heptadekanoik asit ve oktadekanoik asit gibi doymuş yağ asitlerine ek olarak kavun ekozanoik asit içerir. Kavun karpuzdan daha fazla miktarda doymamış yağ asidi olan 9-heksadesenoik asit ve 9-oktadesenoik asitleri içerir. Mevsimine göre değişen miktarlarda seskiterpenler içerir.

100 kavun çekirdeği 21 gram protein, 37 gram yağ, 34 gram karbonhidrat içermektedir. İranlı bir araştırma grubu kavun çekirdeği sütü ve portakal konsanresinden yapılan bir içeceği inek sütü yerine tüketilebilecek değerli bir besin olabileceğini bildirilmiştir.

 

“Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Kavun’un Faydaları ve Zararları Nelerdir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın