Kayaköy de ne yenir, nerede yenir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Fethiye Kayaköy’de bulunan ve hayalet kenti andıran yapılar yerli ve yabancı turistleri buraya çekmektedir.

Şu an Kayaköy’de bulunan harabeler sanıldığı kadar eski dönemlere ait değildir. En azından antik döneme, Roma veya Bizans dönemine ait olmadıklarını söylemek mümkündür.

Kayaköy evleri Osmanlı zamanındaki Rumlara ait olup birkaç tane dini yapı hariç en fazla yüzyıllık yapılardır.

Bununla birlikte tarihi yapıların mimari açıdan birbirine uyumu ve çok sayıda eski yapının bir arada bulunması gibi unsurlar nedeniyle Fethiye’ye gelen bir çok turist Kayaköy’ü de ziyaret etmektedir.

Kayaköy de ne yenir ?

Kayaköy’deki konaklama ve yeme-içme mekanları talebin epey üzerindedir. Kayaköy’de bir çok restoran et bazlı yiyecekleri müşterilerine sunmaktadır.

Bunlar her yerde bulabileceğiniz yemeklerdendir. Kayaköy civarına özel, yöresel yemekler genel olarak Kayaköy restoranlarında bulunmamaktadır.

Kayaköy’de yiyebileceğiniz en yöresel yemek gözlemedir. Gözlemenin, otlusu, peynirlisi ve daha bir çok çeşidi Kayaköy’deki birkaç mütevazi restoranda yapılmaktadır.

Odun ateşinde ve geleneksel yöntemlerle pişirilen gözlemeler (yapılırken görebiliyorsunuz) ucuz ve lezzetli atıştırmalıklardır.

Kayaköy’de nerede yenir ?

Kayaköy’ün başlıca uğrak yerlerinden birisi köy kahvehanesidir. Bu kahvehane bildiğimiz kahvehaneler gibi değildir. Daha çok kafe tarzı bir yerdir. Tarihi su kuyusu ve asırlık (bilmiyorum kaç asırlık) çınar ağacıyla gayet otantik bir yerdir.

Kayaköy’e gittiğinizde mutlaka bu kahvehaneye gidip Kayaköy havasını içinize çekmenizi tavsiye ederim.

Eğer yemek için bir mekan arıyorsanız, Kayaköy kahvehanesinden fazla uzaklaşmanıza gerek yok. Hemen yan tarafta Eser’in yeri var. Adı Caspers Bistro olmakla birlikte ben Eser’in yeri diyorum.

Kayaköy
Eser’in yerinde genel olarak gözleme satılmakla birlikte çorba ve hafif yiyecekler de satılmaktadır.

KayaköyGözlemeleri Eser’in annesi yapıyor. Fırın, masaların yanı başında. Siz siparişinizi veriyorsunuz, Eser’in annesi gözlemeyi yazıp fırına veriyor. Birkaç dakika sonra fırından yeni çıkmış sıcak gözleme masanızda oluyor.

Eser’in annesi inanılmaz derecede pozitif elektriği olan samimi bir insan. Yaşı ilerlemesine rağmen gayet dinç ve müşterilerle diyalogları da gayet iyi.

Eser ise pozitiflikle annesinden geri kalmayan, yüzünden gülümsemesi eksik olmayan cana yakın biri.  Sadece gözleme yemek için değil bu iki değerli insanı ziyaret etmek için bile bu mütevazi mekana gidebilirsiniz.

kayaköyBu arada bazı günler kelle paça çorbası da çıkıyor ve benim yediğim en hafif kelle-paça çorbalarından biriydi. Eğer şanslı gününüze denk gelirse pişmesi 6-7 saat süren bu muhteşem lezzeti denemenizi tavsiye ederim.

İlgili yazı: Saklıkent Kanyonu nerededir ?

Yorum yapın