Kazayağı Bitkisi Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kazayağı Bitkisi Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Goosefoot, Pigweed

Bilimsel Adı : Chenopodium

Kazayağı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Avrupa, Asya ve Amerika’ya ait olan ailenin iki yüz’den fazla türü bulunmaktadır. Yapraklı sebze olarak orta derecede önemli bir bitkidir ve kullanımı M.Ö. 4000‘lere dayanmaktadır. Günümüzde tohumları glütensiz gıda olarak ilgi çekmektedir. ‘’ Chenopodium quinoa ‘’ tohumlarından elde edilen yağ, mısır yağına benzemektedir, fakat ondan daha üstün niteliktedir.

Kazayağı Bitkisinin İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Fenol türevleri ( alkoller, aldehidler ve glikozidler ), lignanlar, kumarinler, flavonlar, flavononlar, izoflavonlar, katekinler, fitosteroller, zoosteroller, ekdisteroidler, terpenoidler, seskiterpinoidler, saponinler ve glikozidleri, alkaloidler, amidler, aminler ve vitaminler içerir.

Uçucu yağı askaridol ( % 70 civarında ), limonen, p – simen içerir.

Kazayağı Otunun Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Kaz ayağı uçucu yağı ( 10 – 20 damla ) bağırsak parazitlerini düşürücü olarak kullanılmıştır. Son araştırmlar askaridolün bazı tümör hücrelerini baskıladığını ve kanser tedavisinde kullanılmaya aday olarak belirlemiştir. Sakinleştirici, ağrı kesici, antioksidan, spazm çözücü, bağışıklığı destekleyici, mikrop, virüs ve mantar gibi parazitleri öldürücü özellikleri bildirilmiştir.

Kaz Ayağı Bitkisinin Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Yüksek dozda kullanılması sonucu tehlikeli durumlar oluşturabileceği uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Bunun dışında herhangi bir yan etkiye ve başka bir tehlkeye sebep olduğu gözlemlenmemiştir.

Yorum yapın