Kedi Maması Çeşitlerinde Bulunması Gereken Vitaminler

Photo of author

By Bilgio.Net

Kedilerin yavruluk döneminin, yetişkinlik çağlarının ve en nihayetinde de konforlarının devamlılığının sağlanması gereken yaşlılık süreçlerinin kaliteli kedi maması çeşitleri ile desteklenmesi gerekir. Kedilere kaliteli beslenme seçeneklerinin sunulması kedi sahiplenenlerin en temel sorumluluklarından biridir. Bu temel sorumluluk kaliteli kedi maması içeriklerindeki temel besin grupları ile ilgili de farkındalığın yükseltilmesini gerektirir. Kaliteli kedi mamaları içeriğinde yeterli oranda protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve su barındırır. Bu yazımızda bu içeriklerden vitamin grubuna değinerek, kedi mamalarında bulunması gereken en önemli vitaminler hakkında bilgi vereceğiz.

Kediler İçin Gereken Temel Vitaminler

A Vitamini: A vitamini kedilerin göz ve cilt sağlığı için en temel vitaminlerin başında gelir. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde ve oksidatif stresin azaltılmasında da görev yapan bu vitamin kedi maması çeşitlerinde uygun oranda bulunmalıdır. Gereğinden fazla alınması durumunda ortaya çıkabilen A vitamini fazlalığı kedilerde iştah kaybına, huzursuzluğa, kilo kaybına, tüy sağlığının bozulmasına, cilt alerjilerine ve kabızlığa yol açabilir.

D Vitamini: Kaliteli kedi maması çeşitlerinde bulunması gereken bir diğer vitamin D vitaminidir. D vitamini vücudun kalsiyum mineralini absorbe etmesinde, kas ve iskelet sistemi sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi fonksiyonlarının devamlılığında ve merkezi sinir sistemi sağlığında da D vitamini önemli rollere sahiptir. Her zamanki gibi ölçü ise önemlidir, D vitaminin tüketimi aşırıya kaçtığında kedilerde ishal, kusma, idrar ve su tüketiminde artış, karın ağrısı ve iştahsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

E Vitamini: Kedilerin optimal sağlıkları için gerekli bir diğer vitamin E vitaminidir. Kedilerin cilt ve tüy sağlığına büyük katkıları bulunan bu organik bileşik akarları, egzamayı ve alerjik dermatit etkilerinin bastırılmasında görev yapar. Hücre zarlarına, kardiyovasküler sağlığa, nörolojik fonksiyonlara ve doğurganlığa zarar verebilecek olan oksidatif hasarın etkilerinden korunmasında ve serbest radikallerle savaşılmasında da rol üstlenir. Kediler doğaları gereği E vitamini eksikliğine köpeklere oranla daha duyarlı canlılardır. E vitamini seviyesinin idealden az olması durumunda normal yağ metabolizmasının zarar görebilmesi mümkündür.

K Vitamini: Kaliteli kedi maması ürünlerinde varlığının sorgulanması gereken vitaminler arasında yer bulan K vitamini karaciğer tarafından üretilen, kan pıhtılaşması için gerekli içeriklerin fonksiyonel hale getirilmesinde görevlidir.

Riboflavin: Riboflavin yani B2 vitamini kedilerin karbonhidrat sentezlemesinde görev alır. Yağların parçalanmasını sağlarken aynı zamanda oksijen emilimini de mümkün kılar. B2 vitamini aynı zamanda kedilerin cilt ve tüy sağlığını da destekler.

Niacin: B3 vitamini olarak da bilinen niacin, kedi maması çeşitlerinde bulunması gereken en önemli vitaminlerden biridir. Enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan bu vitamin protein, glikoz ve yağ asitlerinin metabolize edilmesine de katkıda bulunur. Eksikliği halinde kilo kaybı, dilde renk koyulaşması, kötü kokulu salya üretimi ve yüksek vücut ısısı gibi şikayetlere neden olabilir.

Tüm bu vitaminlere ek olarak kedilerin mutlaka almaları gereken vitaminler arasında B12, biyotin ve folik asit gibi vitaminler de bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ise tüm bu vitaminlere duyulan ihtiyacın yavru kedi maması ve yetişkin kedi maması üretimi sırasında yaşam evresi gereksinimlerine uygun şekilde revize edilmesidir. Kaliteli kedi mamaları kedilere özel formüle edilen içerikleri ile tüm gerekli vitaminleri, mineralleri başta olmak üzere diğer temel besin gruplarını da optimal ölçüde barındırır. Böylece dostlarımızın sağlıklı kalmalarına katkı sunarken lezzetli bir deneyim yaşamalarına da aracılık eder.

 

Yorum yapın