Kek piştikten sonra fırından hemen çıkarılmalı mı

Photo of author

By Bilgio.Net

Bazıları güzel kek yapar. Yumuşak ve kabarık olur. Kimisi ise o kadar başarılı değildir. Halbuki kek basit malzemelerle kolayca yapılan bir hamur işidir. Çoğu genç kız mutfak serüvenine bazen yaktığı, bazen tepsiye yapıştırdığı keklerle başlamıştır.

Aslında kek yapmak püf noktaları bilinirse gayet kolaydır. Bir kere doğruyu yakalayınca artık bir kek ustası olursunuz.

Kek yapmanın ikinci aşaması ise değişik malzemelerle estetik görünümlü kekler yapmaktır. Görünümü bozmadan, çeşitli malzemeler kullanarak, değişik aromaları uyumlaştırarak yeni eserler vermek kişinin içindeki sanatçıyı dışarıya çıkartır. Ama ilk denemeler genellikle umulmadık fiyaskolara gebedir. Kimse hangi malzemenin bir diğerine nasıl tepki vereceğini denemeden bilemez. Oranlar da önemlidir elbette.

Diğer bir husus ise keki neli yapacağınızdır. Çubuklu turşu ustaları her sebzeden turşu yapabilseler de her malzemeden kek çıkmaz. Bu yüzden sade keke alternatif kekleri derledik:

Pratik kek tarifleri

  • Limonlu kek
  • Hindistan cevizli kek
  • Damla çikolatalı kek
  • Susamlı kek

Maharetli ev hanımları bu kek tariflerini pörtföyünde tutarlar.

Kek piştikten sonra fırından hemen çıkarılmalı mı ?

İşte bu noktayı ihmal etmek tüm doğruları çöpe atabilir.Kek yapmanın en önemli püf noktası malzemeleri aynı sıcaklıkta kullanmak ve ayrı ayrı sabırla çırpmaktır.

Ani sıcaklık değişimleri kek için bir felakettir. Sıcak fırından hemen oda ortamına alınan kek ani değişimi nedeniyle sönecek veya parçalanabilecektir. Bu yüzden kek piştikten sonra fırından hemen çıkarmayıp bir süre dinlendirmek gerekir.

Bu arada susamlı kek tarifini şiddetle öneriyoruz

 

 

Yorum yapın