Kim takar salatalık kralı özeti

Photo of author

By Bilgio.Net

Hogelmann ailesi Pazar günü kahvaltı yaparken ülkesinden sürgün edilen Salatalık Kral ile karşılaşırlar. Aile o zamana kadar evin bodrumunda yaşadığını öğrendikleri bu garip yaratığı görünce şaşırır.

Salatalık Kral, Kumi-Orilerin eski kralıdir, despot ve düzenbaz olduğu için halkı tarafından sevilmemiş ve ayaklanma neticesinde krallıktan atılmıştır.

Aynı zamanda gayet yalancı olan Salatalık Kral çıkarları doğrultusunda insanları kandıran biridir. Eski krallığına dönüp yeniden kral olmak için planlar yapmaktadır.  Baba Hogelmann’a bir tanıdığından torpil yaptırarak iş yerinde terfi etme sözü verir.

40 yaşında bir sigortacı olan Baba Hogelmann’ın karakteri de Salatalık Kral’a despotluk ve çıkarcılık yönüyle benzediği için bu saçma yalana inanır. Baba Hogelmann ve Salatalık Kral amaçları doğrultusunda birbirine yardım edecekler ve bu durumu diğerlerinden gizli tutacaklardır.

Baba Hogelmann eşine ve çocuklarına bağırarak iletişim kuran, sert karakterli biridir, iletişim sorunları vardır. Eşi ise kocasının huyuna giden biridir. Salatalık Kral babaya yalanlar söyleyerek onu kullanması neticesinde aile içi iletişim sorunları gün yüzüne çıkar.

Mesela evin 12 yaşındaki oğlu Wolfgang matematik ödevlerini yapmamakta, babası kızar diye ona söyleyememektedir. Liseye giden ablası Martina’ya ödevlerini yaptırmayı düşünmektedir.Ödevlerini babasına imzalatmadığı için öğretmeni ceza olarak iki katı ödev vermektedir. Bu yüzden Wolfgang okula gitmeyi sevmemektedir.

Evin bodrumuna inen Wolfgang Kumi-ori’lerle karşılaşır ve Salatalık Kral’ın gerçek yüzünü öğrenir. Durumu Martina’ya anlatır. Kumi-orilere yardım etmeye karar verirler. Onlara oyuncak götürerek patates yetiştirmelerini, okul, hastane gibi bina etmelerini sağlarlar.

Salatalık Kral eski ülkesine yeniden kral olmak istemektedir. Ama halkı onu istemediği için darbe ile iktidara gelmeyi düşünür. Bodrum kata su basılırsa krala asi olan Kumi-oriler ölecek ve Salatalık Kral yeniden tahta geçecektir. Salatalık Kral bodruma su basması için Babayı ikna eder ama bu plan Niki tarafından öğrenilir. Wolfgang ve Martina da Niki’den öğrenir. Babaya Salatalık Kralın planlarını anlatınca baba başta inanmaz ama Salatalık Kral’ın kendisine vadettiği yardımı sınamak için bodruma inip sigortacılık işinde terfi için yardım edecek diğer salatalık kralı aramaya gider. Ama diğer salatalık kralı bulamaz (çünkü Salatalık Kral yalan söylemiştir)

Üstelik Kumi-orilerden dayak yer.Baba kandırıldığını anlar. Yalancı ve düzenbaz Salatalık Kralı Niki evden atar ve ev eski huzuruna kavuşur.

Kim takar salatalık Kral’ı ana fikri

Zorla ve baskıyla insanlara fikrini kabul ettirmeye çalışmak, baskı kurmak iletişim sorunlarına yol açar ve huzuru bozar. İnsanların huzur ve mutluluğu için ülkede ve ailede demokrasi gerekir.

Yorum yapın