Kolaj Nedir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Kolaj Nedir ?

Kolaj kelimesi dilimize Fransa’dan College kelimesinden gelmektedir.Dilimizde karşılığı ise kesyap’tır.Kolaj düz bir nesne üzerine fotoğraf,gazete kağıdı ve buna benzer nesnelerin yapıştırılmasıyla,kimi zamanda boyada eklenerek yapılan bir resimleme sanatıdır.

Kolaj sanatı başlangıcı aslında çok eski zamanlara dayanmaktadır.12. yüzyılda Japonya’da başladığı sanılmaktadır.İlk kolaj çalışması hattatların kumaş ve kağıt parçalarını keserek ve yapıştırarak oluşmuştur.Daha sonralarında ise ellerinde bulunan güzel nesneleri süslemek için kolaj yapmışlardır.Ortaçağ sanatçıları ise yapmış oldukları eserleri,heykelleri altınlar yardımıyla süsleyerek kolaj sanatının gelişmesinde rol almışlardır.

Kolaj tekniği aksesuar yapımlarında da kullanılmaktadır.Kolaj tekniği ile süslenen bir çok ürün sanat eseri olabilmektedir.Bu özgünlüğe bağlı bir durum olabilir.

Kolaj tekniği günlük yaşantımızda her zaman karşımıza çıkan bir tekniktir.Her ne kadar dikkat etmesekte aslında bir çok dalda kolaj tekniği kullanılmıştır.Örneğin;evlerimizde bulunan dantel örtülerinde,okula giderken kitaplarımızı ve defterlerimizi kapladığımızda,eve gelen misafirimize hazırlamış olduğumuz masa düzeninde,duvarımızı astığımız saatlerimizde,evimizde bulunan çeyiz sandıklarında ve odamızın ya da salonumuza astığımız tuval çalışmalarında kolaj tekniğinin kullanıldığını görebiliriz.

Kolaj çalışmalarını okulda öğrencilerin de yaptığını görebilriz.Okulda öğrencilere verilen el işi kağıtlarını kesip yapıştırarak bir eser oluşturulmasını istenmesi aslında bir kolaj çalışmasıdır.Kolaj çalışması materjal ve süslenmek istenen nesne ne olursa olsun kişinin kompazisyon ve uyum anlayışına göre şekillenebilmektedir.Hiç bir bilgisi olmayan kişiler bile kendi özgün çalışmalarını rahatlıkla yapabilmektedirler.

Yorum yapın