Selülit Nedir ? Selülit Neden Olur ?

Derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucunda derinin üst kısmının portakal kabuğu görüntüsü almasıdır. Tıptaki adı, hidrolipodistrofidir.

Bu problemin kiloyla bir ilgisi yoktur ama ciddi bir rahatsızlık belirtisidir.İster zayıf olsun ister şişman, bütün kadınların korkması gereken bir hastalıktır. Selülit, daha çok kadınların kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde görülür.

selülit nedenleri

Beslenme, genetik faktörler, hormonsal özellikler ve spor yapmama gibi etmenler selülite neden olur.Selülitten tamamen kurtulmak imkansız olsa bile, azaltmak mümkündür.Tedavisi erken teşhis ve zamana yayılan bir tedavidir.

Yaşlandıkça cildin gerginliğini yitirmesi, incelmesi yüzünden selülit daha da belirginleşir.Kalıcı bir hal de alabilir.Erkeklerde ise selülitin olmamasının nedeni, farklı hormonlara sahip oluşları ve ciltlerinin daha kalın ve sıkı oluşlarındandır.Kadınlarda östrojen hormonu çok fazladır.Bu hormonun aşırı salgılanması vücutta normalden fazla su ve yağ depalanmasına neden olur.Bu dönemlerde, ergenlik öncesi, menopoz öncesi ve sonrası selülit oluşumu en yoğun ortaya çıkan dönemlerdir.

Selülitin Nedenleri

Selülit oluşumunun birçok farklı nedeni vardır.Genetik faktör, hormonal sebepler, beslenme biçimi, spor yapmama ve cildin kendine has fiziksel yapısını sıralayabiliriz.

Hormonal Etkiler

Yapılan araştırmalar, kadınların östrojen hormonu miktarındaki artışın selülit oluşumunu arttırdığını ortaya koymuştur. Vücut ve cilt sağlığı için gerekli bir takım hormonlar, kimyasal madde miktarlarındaki değişiklikten dolayı hücre aralığında normalin üstünde su biriktirmeye başlar.Bu biriktirme aşırı boyutlara vardığında cildin görünümünde değişiklikler  meydana gelir.Selülitin hormonal salgılarla direkt bir ilişki içindedir.

selülit neden olur

Beslenme

Sağlıksız beslenme selülitin ana nedenlerinden biridir.Çalışan kadınlarda görülen selülit, bayanların ayak üstü atıştırmaları ve hazır gıdalara yönelmelerinden kaynaklanır.Hayvansal yağlar, tuz, şeker, kola ve kahve gibi yiyecek ve içecekler yağ hücrelerini şişirerek, hücrelerde ödem yapmakta ve selülite eden olmaktadır. Dengeli ve bitkisel beslenme, vücudun yakabildiği oranda hayvansal besinler alma birçok hastalığın oluşmasını engelleyecektir.

Sigara Ve Alkol

Sigara ve alkol kullanan bayanlarda selülitin görülmesi kullanmayan bayanlara oranla daha fazladır.

Duruş

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, yanlış oturmak ve yürümek selüliti arttıran faktörlerdir.Yüksek topuklar kan dolaşımını olumsuz etkiler, cildin iyi beslenememesi selülit oluşumunu arttırır.

Spor

Spor vücudun dengeli yağ ve enerji yakımı sağlar.Yapılmazsa yağlar depolanmak zorunda kalır.Bu, derinin altındaki yağ dokusunu şişirir, bu depolanma cilt yüzeyinde pürüzlerin meydana gelmesine neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here