Köpek Tasması

Photo of author

By Bilgio.Net

Köpek tasması, evde köpek besleyenler için olmazsa olmaz aksesuarların başında gelmektedir. Gün içerisinde köpeğinizin bir takım ihtiyaçlarını gidermeniz gerekecektir. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermeniz gerektiği gibi hava aldırmaya ve gezmeye çıkarmak da köpeğiniz için giderilmesi gereken ihtiyaçlardan birkaçı durumundadır.

Köpeklerin günlük harcaması gereken bir enerji ihtiyacı vardır ve dışarı çıktıkları vakitlerde oldukça hareketli davranışlar sergiledikleri görülebilmektedir.

Köpeğinizi dışarı çıkardığınız vakitlerde kontrolü sağlamak ve etrafınızdakileri rahatsız etmemek adına köpek tasması kullanmanız elzem bir durumdur. Köpeğinize takacağınız tasma sayesinde köpeğinizi kontrol etmek kolaylaşacağından köpeğinizi koruyabilecek ve köpeğinizin hareketlerine hakim olabileceksiniz.

Daha da önemlisi isimli köpek tasması sayesinde köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşı bir önlem almış olursunuz. İsimli köpek taşmasıyla birlikte köpeğinizin sahipli olduğu anlaşılır ve kaybolma durumlarında köpeğinize ulaşmanız kolaylaşır.

Köpek tasması

Köpek Tasması Modelleri

Köpek sahipleri iyi bilirler ki köpekler hareketli hayvanlardır ve gün içerisinde dışarıya çıkmaları gerekmektedir. Bunun nedeni hem günlük atması gereken enerjiden hem de tuvalet ihtiyacını gidermeleri gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Köpeklerin günde en az iki kere dışarı çıkmaları gerekmektedir.

Köpek tasması, işte tam da bu noktada oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Köpeklerin güvende ve kontrollü dolaşmasınına olanak sağlayan köpek tasmaları elbette tek bir çeşitte karşımıza çıkmamaktadır. Birçok farklı işleve uygun değişik modeller, farklı renk ve desenlerde karşımıza çıkmaktadır. Farklı işlevlerde kullanılan köpek tasması modelleri; köpek boyun tasması, köpek göğüs tasması ya da köpek gövde tasması, isimli köpek tasması, köpek bel tasması, köpek eğitim tasması ve yavru köpek tasması olarak sıralanabilmektedir.

Köpek boyun tasması, sıklıkla Kullanımı tercih edilen köpek tasması çeşididir. Köpek boyun tasması tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta boyun ve baş ölçülerdir. Yanlış boyut seçiminde sevimli dostumuzu rahatsız edebileceği gibi canını da yakabilir.

Köpeğinizin büyük, orta ya da küçük ırka sahip olması, köpek boyun tasması boyut seçiminde size yardımcı olacaktır.  Köpek boyun tasması tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise köpek boyun tasmasının üretildiği materyaldir. Köpek boyun tasmasının üretildiği materyal, köpeğinizin cildine ve tüylerine uyumlu olmalıdır. Köpek boyun tasmasının üretildiği materyal kalitesiz bir malzemeden üretildiyse köpeğinizin cildi alerji olabilir ya da farklı tüy ve cilt hastalıklarıyla karşı karşıya bırakabilir. .

Ne yazık ki cüsseli ve fazla hareketli köpekler için köpek boyun tasması fazla uygun görülmemektedir. Köpeğiniz büyük bir ırksa, köpek boyun tasması yerine köpek göğüs tasması daha uygun olacaktır.

Köpek göğüs tasması köpeğin cinsine ve boyuna göre farklı boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle cüsseli ve fazla hareketli köpeklerde kullanıldığı sıklıkla gözlemlenir. Sanılanın aksine köpek göğüs tasmaları köpeğinizin nefes almasını ya da hareketlerini kısıtlayacak yapıda tasma türü değildir. Aksine köpek göğüs tasması, köpeğinizi kolaylıkla kontrol edebileceğiniz bir tasma türüdür.

Her ne kadar çoğu köpek tasma kullanmaktan hoşlanmasa da onun ve çevrecilerin güvenliğini sağlamak adına köpek tasması kullanmak sorumluluktur. Köpek tasması kullanmaya yavruluk döneminden başlanıldığında köpeğinizin daha kolay uyum sağladığına şahit olacaksınız.

Köpeğinize tasma takmayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız yavruluk döneminde erken harekete geçmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır. Yavru köpek tasmaları, tıpkı diğer tasma çeşitleri gibi farklı boyutlarda ve modellerde karşımıza çıkmaktadır. Yavru köpek tasması seçiminde boyuta dikkat etmeniz önemli olacaktır. Köpeğinizi tasmaya alıştırmaya çalışıyorsanız köpek eğitim tasmaları da oldukça işlevlidir.

Köpek gezdirme tasmaları adından da anlaşılacağı üzere köpek gezdirme amacıyla kullanılmaktadır. Diğer köpek tasmalarında olduğu gibi köpeğinizin boyutuna göre köpek gezdirme tasması seçmeniz köpeğinizle bütünleşmesi adına önemlidir. 120 cm’lik standart uzayan köpek gezdirme tasmalarının yanında otomatik uzayan köpek gezdirme tasmaları da piyasada mevcuttur.

köpek tasması

 

Köpek Tasması Fiyatları

Köpek tasması fiyatları seçeceğiniz köpek tasması modeline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bununla beraber köpek tasması fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise köpek tasmasının boyutu ve üretildiği malzemenin kalitesidir. Köpek tasmasını köpeğinizin boyutuna göre seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde köpeğinize küçük gelen bir tasma canını acıtacağı gibi tasmadan da soğumasına yol açacaktır.

Bununla beraber köpeğinize büyük gelen bir köpek tasması, köpeğinizin tasmadan kalabilmesine ve çeşitli kazalara sebebiyet vermesine sebep olabilmektedir.

Köpek tasması fiyatlarını belirleyen unsurlardan biri olan malzeme kalitesi de oldukça önemlidir. Köpeğinize uyumsuz bir malzemem üretken köpek tasmaları deri ve tü hastalıklarına yol açabilmektedir. Köpek tasması fiyatları, tercih edeceğiniz markaya, tasma renk ve desenine göre de değişebilmektedir.

Yorum yapın