Proctolog krem yüze sürülür mü

Photo of author

By Bilgio.Net

Ödem ve şişlik indirme özelliği olan bazı kremler yüz için de kullanılabilmektedir. Peki Proctolog krem yüze sürülür mü ?

Proctolog krem ne için kullanılır ?

Proctolog rektal krem basur ve makat çatlağı için kullanılan bir kremdir. Anal bölgede iltihap, şişlik, kaşıntı, ağrı gibi sorunlar var ise doktor tarafından reçete edilmektedir.

Proctolog rektal krem inflamatuvar ve rahatlatıcı etkili bir ilaçtır. Makat bölgesindeki yangıyı, ağrıyı ve kaşıntıyı gidermek için kullanılır.

Proctolog krem yüze sürülür mü ?

Basur kremlerini yüzünde kullanıp olumlu sonuç alan bazı kişiler nedeniyle bu tür sorular sorulmaktadır. Yüzüne Proctolog krem sürenler genellikle bir karışıma dahil ederek kullanmaktadırlar. Şöyle ki:

Bir miktar vazelin +Bir miktar cilt bakım kremi + Proctolog krem karıştırılıyor. Akşamları cilt temizlendikten sonra bu karışımdan bir miktar yüze sürülüyor. Birkaç gün bu şekilde uygulanınca etkili olduğu söyleniyor.

Peki bu formülün mantığı nedir ?

Belli bir yaşın üzerinde olup ciltleri aşırı kuru olan kimselerde normal cilt bakım kremleri eskisi kadar etki etmemektedir. Vazelin kırışıklıkları gidermekte ve cilde yumuşaklık sağlamaktadır. Çinko içerikli cilt bakım kremleri hem cildi onarmakta hem de parlaklık ve nem sağlamaktadır.

Proctolog kremin bu formüle katkısı rahatlatıcı özelliğidir. Bu karışım yüze sürüldüğünde bir miktar etkisi olduğunu söyleyenler vardır.

Fakat bu karışımın uzun vadeli olarak yüze ne gibi bir tesir yapacağı bilinmemektedir. Ayrıca cilt tipi normal ve yağlı kişiler için uygun olmayacağı açıktır.

Doktorlar ise Proctolog kremi ne bir karışım içerisinde ne de tek başına yüze sürmeyi tavsiye etmemektedirler. Zaten kremin prospektüsünde ne işe yaradığı yer almakta ve yüze sürülebileceğine dair bir bilgi yer almamaktadır.

Tıp uzmanlarının basur kremlerinin yüzde kullanılması ile ilgili olarak anal bölgenin derisi ile yüz derisinin çok farklı yapıda olduğu ve hiçbir basur kreminin yüz için kullanılmaması gerektiği tartışılmayacak derecede doğru bir tespittir.

Uzun vadede cilde ne tür zararı olacağı bilinmeyen bir karışımı sadece ilk sürüldüğünde rahatlık hissi verdi veya yumuşaklık sağladı diye kullanmak doğru olmayacaktır.

Piyasada vücudun her bölgesi ve her bir cilt sorunu için hazırlanmış ilaç niteliğinde kremler veya bakım kremleri var iken basur kremini yüze sürmek gibi deneyler yapmak mantıklı olmasa gerektir.

Proctolog krem ana etken maddeleri

Ruskogenin: Antiinflamatuvar ve antitrombotik özelliği vardır. Basur memesi iltihap ve pıhtı toplamış bir toplardamardır. Ruskogenin antiinflamatuvar özelliği ile yangıyı azaltır, antitrombotik özelliği nedeniyle de pıhtıyı dağıtarak basur memesinin küçülmesine yardımcı olur.

Trimebutin:Bu madde genellikle bağırsak hareketlerini düzenlemede kullanılan ilaçlarda kullanılır. Rahatlatıcı bir maddedir.

Proctolog kremde ana etken maddesi olmamakla birlikte bir miktar gliserol vardır. Bu madde dışkılamayı kolaylaştırmaktadır.

Proctolog krem yüze sürülürse görülebilecek yan etkiler:

  • İçerdiği metil parahidroksibenzoat ve propil parahidroksibenzoat bazı kişilerde alerji yapabilir.
  • İçerdiği setostearil alkol içerdiğinden egzama benzeri cilt sorunlarına yol açabilir.
  • İçerdiği propilen glikol tahriş yapabilir.

Proctolog krem nasıl kullanılır ?

Dış hemoroid veya makatın dışındaki fissür veya tahrişler için günde bir veya iki kez bölgeye sürülerek kullanılır. İç hemoroid için fitiliyle birlikte kullanılır.

Yorum yapın