Kuyruk sokumu minderi kullananlar

Photo of author

By Bilgio.Net

Kuyruk sokumu minderi kullananlar veya kullanmayı düşünenler bu yazıyı mutlaka okumalı diye düşünüyorum. Yazımız her türlü yoruma açık olup kuyruk sokumu bölgesiyle ilgili ağrı yaşayıp minder kullananlar veya daha başka değişik tedavi yöntemlerini deneyenler yaşadıkları tecrübeleri yorum bölümüne yazabilirler.

Uzun süreli oturmayı gerektiren masa başı işlerinin tabii bir neticesi olarak bel ve kuyruk sokumu bölgesinde bir çoğumuz zaman zaman ağrı yaşamaktayız. Bazılarımız daha şanssız, çünkü kuyruk sokumu ağrısını kronik olarak yaşıyorlar. Hatta kuyruk sokumu minderine oturmayı yaşamının bir parçası olarak kabullenenler bile var.

Kuyruk sokumu minderi satın almadan önce rahatsızlığa neden olan faktörün iyi bilinmesi gerekir. Her ne kadar yazımın başında kuyruk sokumu ağrısının sebebi olarak uzun süreli oturmayı işaret etmiş olsam dahi gayet narin olan koksis kemiğinin basit bir düşme ile zedelenmesi veya romatizmal hastalıklardan etkilenmesi mümkündür. Hatta halı sahada bu bölgenize yediğiniz bir tekme sizin aylarca ağrı çekmenize neden olabilir.

Çünkü kuyruk sokumu kemiği (birkaç narin parçadan oluşur) çıkma, kayma, kırılma, çatlama konularında hassas olduğu kadar bölgede sinirler yoğunlaştığı için buradaki hafif bir acıyı gayet şiddetli hissedersiniz.

Eğer bir travma nedeniyle kuyruk sokumu kemiğinizde kayma veya çatlama olduysa aylarca kuyruk sokumu minderi kullanmanız bile yeterli iyileşmeyi sağlayamayabilir. Çünkü kuyruk sokumu minderi bir tedavi edici değil, vücudun kendini toparlaması için bölgeye baskıyı azaltan destekleyici bir materyaldir.

Kuyruk sokumu kemiği kırılırsa veya zedelenirse alçıya alınamadığı için tek çare kırığın üzerine baskı binmemesini sağlayarak kendiliğinden iyileşmesini beklemektir. Bu tür bir durumda ilk birkaç hafta (genellikle 3 veya 4 hafta) hasta sadece yüzü koyun yatar ve kırığın kendiliğinden kaynamasını bekler. Daha sonrasında ise oturduğunda baskı olmaması için kuyruk sokumu minderi kullanır.

Kuyruk sokumu kemiği kırılmamış da kaymış veya yerinden çıkmış ise kuyruk sokumu minderi çare olmayacaktır, elle manipülasyon tekniğini bilen bir uzman kemiği yerine oturtmalıdır.

Eğer kuyruk sokumu ağrısı, gut hastalığı, ankilozan spondilit, kireçlenme veya osteoartrit gibi bazı romatizmal hastalıklar nedeniyle oluyorsa sadece kuyruk sokumu minderine güvenmek doğru değildir.

Özetle kuyruk sokumu bölgenizde ağrınız varsa öncelikle bunun sebebini araştırın, minder kullanacaksanız doktor önerirse kullanınız.

Doktorunuz kuyruk sokumu minderi kullanmanızı tavsiye ettiyse piyasada var olan çok sayıda seçenekten hangilerini değerlendireceğiniz hususunda ipucu verebilirim.

Piyasada oturma simidi, oturma minderi denilince genellikle ortası delik, yuvarlak minderler gelmektedir. Basur veya anal fissür gibi sorunlar nedeniyle oturma minderi arıyorsanız bunlar yeterlidir, fakat bilindiği üzere kuyruk sokumu bölgesi makat bölgesine yakın olsa da farklı lokasyondadır.

Mindere oturduğunuzda kuyruk sokumuna isabet eden yer ortası değil arka kısmının orta tarafı olacaktır. Bu nedenle kuyruk sokumu minderi ile basur hastalarının kullandıkları oturma simitleri farklı tasarımdadır.

Minderin ucuz olması veya pahalı olması tüketicinin takdiridir fakat kuyruk sokumu için doğru minder arkada boşluk olanıdır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz Herdegen firmasının minderidir. Minderin arka kısmı ön kısmına göre biraz daha kalındır. Tam kuyruk sokumuna gelen kısmı boş bırakılmıştır. Boş kısmının hizasında kolay taşımak için tutma yeri vardır.

Eğer kuyruk sokumu minderi alacaksanız en uygun tasarım budur. Herdegen firmasının kuyruk sokumu minderi piyasada 120-160 TL civarı fiyatlara satılmaktadır. Bunu almak zorunda değilsiniz, bu tasarıma benzer daha uygun fiyatlı ürünler de vardır.

Aşağıdaki ürün de Beddo firmasının (Türk firması) minderidir. Herdegen’in malıyla aynı işlevi görecektir. Fiyatı da 100 TL’dir.

Aşağıdaki resimdeki minder Viscofoam’dır. Daha ucuz bir minderdir. Bu da işinizi görecektir. Ancak yukarıda bahsettiğim ilk iki model işlevsel olarak bir tık daha iyidir.

Bir de İşbir Yatak firmasının Viscoring minderi var. Aşağıdaki resimde görülen bu modelin deliği ortada bulunuyor.  Yani kuyruk sokumu şikayetlerinden ziyade basur sorunu için daha uygundur. Ancak bu minderi kuyruk sokumu için de kullananlar vardır.

Sebebi de minderin rahatlık açısından yukarıda saydıklarıma göre popoyu daha rahat ettirmesi ve ortasının deliği geniş olduğu için kuyruk sokumu ağrısı çekenlerin de kullanabiliyor olmasıdır.  Ancak orijinal bir kuyruk sokumu minderi olmadığını tekrarlamak isterim.

Kuyruk sokumu minderine nasıl oturulur ?

Öncelikle minderin konulduğu sandalye ile minder arasında kavrama sorunu olmamalıdır. Yani minderi sandalyeye koyduğunuzda kolay kayabilir şekilde olmamalıdır. Minderin konulduğu zemin düz değilse veya mindere yayılarak oturulursa minderden yeterli fayda sağlanamayacaktır.

Sandalyeye mindere koyduktan sonra poponuz minderi kaplayacak şekilde ve minderdeki açıklık kuyruk sokumu bölgenize isabet edecek şekilde dik oturunuz. Sırtınız sandalyenin arkasına yaslanır şekilde, gövdeniz de dik durumda olmalıdır.

Maalesef otururken gövdenizi sağa, sola, öne, arkaya atmamaya alışmanız gerekecektir. Kuyruk sokumu minderini normal sandalye, otomobil koltuğu veya kanepede kullanabilirsiniz fakat oturma pozisyonunuza her zaman dikkat etmelisiniz.

Yorum yapın