Laroxyl bırakınca ne olur

Photo of author

By Bilgio.Net

Laroxyl gibi bazı antidepresan ilaçlar bırakıldıktan sonra şiddetli etkiler gösterebildikleri için bu tür ilaçlar nasıl bırakılır, bırakınca ne olur bilmek gerekmektedir.

Laroxyl, depresyon belirtileri gösteren veya endojen depresyon yaşayan kişilere verilmektedir. Ayrıca şiddetli baş ağrıları, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, boyun fıtığı, gastrit, fibromiyalji ve sinir sıkışması gibi sorunlar için de kullanılmaktadır.

Etken maddesi amitriptilin olan Laroxyl bazı kişilerde ciddi derecede halsizlik ve uykuya sebep olabilmektedir. Yan etkileri ilk birkaç gün fazla olacaktır. Daha sonra yan etkileri azalacaktır.

Laroxyl in etkisi kişilere göre farklılık gösterebilir. Kullananlardan bazıları “uyutmuyor, sigara ile etkileşimi kötü oluyor” şeklinde şikayet ederken bazıları da ilacı mutluluk formülü olarak görüyor ve faydalarını anlatmaktadır.

Laroxyl nasıl bırakılır

Bu ilaç hastasının doktora danışmadan bırakabileceği bir ilaç değildir. Laroxyl ilacının bırakılması kararını hastanın muayenesi ve öyküsü doğrultusunda doktor verecektir.

İlaç birden bire bırakılmaz, aşamalı olarak azaltılmak suretiyle bırakılır. Örneğin günde 4 hap kullanan bir kişi, sonraki hafta günde 2 hap, daha sonraki hafta günde 1 hap şeklinde kullanır ve daha sonra kullanmayı bırakır. Bırakma süreci doktor tarafından belirlenmelidir.

Laroxyl bırakınca ne olur

İlaç bırakıldıktan sonra 2 ila 7 gün arasında hastada bazı şikayetler başlayacaktır. Bunlardan en önemli olanı intihar etme eğilimidir. Bu yüzden Laroxyl kullanan biri bu ilacı kesince yanında biri de olmalı ve onu takip etmelidir.

İlaç kullanırken maskelenen ve baskılanan düşüncelerin yeniden ön plana çıkması neticesinde huzursuzluk, mizaç değişmesi gibi şikayetler görülebilir.

İlacı bırakınca ayrıca baş ağrısı, mide bulantısı, uykusuzluk, uyku kalitesinin düşmesi, kabus görme ve halsizlik gibi şikayetler görülmesi normaldir. 2-3 hafta içinde bu şikayetler kaybolacaktır. Fakat bu süre zarfında hasta bir yakını tarafından iyi takip edilmelidir.

Yorum yapın