Limon tansiyonu düşürürmü

Photo of author

By Bilgio.Net

Bir çok kişi soruyor limon tansiyonu düşürürmü düşürmez mi ? Aslında bu soru şöyle de sorulabilir, limon tansiyonu ne derece düşürür, limonu nasıl kullanırsam tansiyonu düşürmeye katkısı olur ?

Uzmanlar ne derse desin halkımız limonu tansiyonu düşürmede kullanmaya devam edecektir. Uzmanlar ise bu konuda kafa karıştırmaya devam etmektedir. Limon tansiyonu düşürürmü denildiği zaman kimisi hemen limon kürü veya limon maydanoz kürü önermekte kimisi ise limonun adını dahi anmamaktadır.

Konuyu derinlemesine irdelersek ve biraz detaya inersek limon tansiyonu düşürürmü soruna mantıklı cevaplar verebiliriz diye düşünüyorum.

Limonun kanın koyuluğunu azaltıcı özelliği vardır. Asitlerin yağ çözücü olduğunu zaten herkes bilir. Sitrik asit içeren limon da yağı çözmeye yardımcı olur. Sadece limon değil greyfurt ve nar da benzer etki yapar. Hatta salisilik asit içeren yaş üzüm de bu konuda faydalıdır.

Limon tansiyonu düşürürmü

O zaman limon tansiyonu düşürürmü sorusuna “evet” diyebiliyor muyuz ? Sanırım bu acelecilik olur. Konuya bir de şöyle bakalım, tansiyonunuz 16/11 seviyesine çıktığından ne kadar limonu yersek, ne kadar sürede tansiyon 12/8 e düşer ?

Bunun cevabını verebilen uzman var mı ? Ben rastlamadın doğrusu. Bir limonu sıkıp suyunu içtiniz. Bir limonda ne kadar yağ çözücü asit var, bunlar vücuda girdikten ne kadar sonra etkisini gösteriyorlar ve bir limonun asitlerinin ne kadarı kana karışıyor ?

Diyelim ki bunu hesapladık, bir limonun suyunu içtikten sonra şu kadar sürede kana karışıyor ve şu kadar miktarı kanı etkiliyor belirledik. Peki o zaman kana karışan limon asitleri ne kadar sürede kanı inceltebilecek ? İşte bu yeni bir hesap. Bu hesaptan daha büyüğü vücuttaki kan miktarını göz önüne alırsak bir tık inceltmek için kaç limon lazım. Yoksa kaç kilo mu demeliyim ?

Görüldüğü üzere limon tansiyonu düşürür demek kolay ama 16/11 e fırlayan tansiyonu 12/8 e çekmek için kaç kilo limon yersek kaç saatte tansiyon normale döner sorusunu cevaplayamıyoruz. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da bu denklemi çözen yok.

Neden yok ? Çünkü tansiyonun yükselme nedeni sadece kandaki yağ düzeyi değil. Damarlar çeperlerinin lavabonun gideri gibi tıkalı olması, kalbe bağlı nedenler, böbreklere bağlı sorunlar, damar sertliği gibi daha bir çok nedenler tansiyona neden oluyor.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse yüksek tansiyon hastalarının bir çoğuna esansiyel hipertansiyon tanısı konuluyor. Yani tansiyonun çıkmasının bir sebebi var ama ne yaparsan tespit edilemiyor. Hal böyle iken limonun yapabildiği kandaki yağ seviyesini bir miktar ve bir vadede düşürmek. Limon tüm bunlara tek başına çare olabilir mi ?

Tansiyonu kanı inceltmeyle çözebilseydiniz bir tane aspirin atardınız, kan sulanıverirdi. Zaten aspirin de tansiyonu düşürebilme etkisine sahip. Ama dert sadece kanın koyuluğu değil.

Şimdi limon tansiyonu düşürürmü sorusuna “hayır” mı diyoruz ? Öyle deyip konuyu kapatmıyoruz. Bir miktar da olsa bir faydası vardır. Büyük beklentilere girmemek lazım ama bir derece faydasını görürsünüz.

Limonun tansiyon düşürücü etkisinden faydalanmak için limon kürü uygulamalısınız. Bunu da doktor bilgisi dahilinde yapmalısınız. Çünkü bir bitkiyi sürekli tüketmek başka arızalara yol açabilir. Limon kürü tansiyonu dengede tutmanıza yardımcı olacaktır.

Yorum yapın