Tansiyonu ne yükseltir

Photo of author

By Bilgio.Net

Tansiyonu ne yükseltir bilmeden yüksek tansiyonu tedavi etmek mümkün değildir. Yüksek tansiyon genelde belirti vermeyen ancak aşırı yükseldiğinde baş ağrısı, hızlı nabız, görme bozuklukları veya kulakta basınç gibi şikayetlerle kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

Tansiyonu ne yükseltir

Tansiyonu ne yükseltir konusunu iki ana başlıkta ele almak doğru olacaktır. Biri tansiyonun ani olarak faktörler, diğeri ise yüksek tansiyon hastalığını tetikleyen faktörler olarak konuyu irdelemek yerinde olacaktır.

Tansiyonu çıkaran şeyler nelerdir ?

Tansiyonu ani olarak çıkaran ve kişinin rahatsızlanmasına sebep olan tetikleyici unsurlar çoğunlukla fiziksel aktivite veya duygusal patlamalarla ilintilidirler. Bu ikisinin bir arada olması ise daha tehlikeli sonuçlara gebedir.

Tansiyonu genel  olarak yükselmeye meyilli ise kişi birkaç unsuru sorgulamalıdır. Kalp sorunları, kanın yoğun kıvamlı olması, damar tıkanıklığı, böbreklerin ve böbrek üstü bezlerin düzgün çalışmaması, kalp ve damarlarla ilgili anatomik anomaliler, aileden gelen tansiyon öyküleri bunlardan birkaçıdır.

Eğer kişinin bu tür sorunları var ise tansiyon sorunları yaşaması da muhtemeldir. Tansiyonu en çok duygusal patlamalar çıkarır. Örneğin yaşanan kötü sürprizler ve bunun insan üzerinde yarattığı kötü etkiler, bir şeylere sürekli kafayı takma, işyerinde veya evde yaşanan kronik huzursuzluklar ve bunlara bağlı öfke patlamaları veya tam tersine öfkenin içte patlaması anlamına gelen stres ve depresyon tansiyonun çıkmasını kolaylaştırır. Böyle durumlarda, endişe, stres ve öfkenin yoğunlaşması tansiyonu çıkarır. Yani tansiyonu ne yükseltir sorusunun ilk cevabı psikolojik ve duygusal faktörlerdir.

Tansiyonu yükselten diğer şey ise vücudu zorlayacak derecede yapılan hareketlerdir. Fiziksel aktivitenin çoğalması demek, dokuların daha fazla oksijen ihtiyacı demektir. Bu da kalbin kanı daha şiddetli pompalamasına yani damardaki kan basıncının artmasına yol açar. Tansiyon aniden çıkar ve kişi fenalaşır.

Eski günleri yadetmek için mahalledeki gençlerle top oynayan amcamızın, bahar temizliği nedeniyle komple temizliğe girişen teyzemizin, asansör bozuk diye 8 katı merdivenle çıkmaya çalışan dedemizin, şuradan şuraya taksi parası vermeyeyim diye Pazar poşetleriyle eve yürüyerek gelmeye kalkan ninemizin tansiyonunun çıkmasının nedeni vücuda aniden yüklenmektir.

Bazı şeyler tansiyonun çıkmasını daha da kolaylaştırır. Örneğin fiziksek hareket tansiyonu yükseltir, yemeği yedikten hemen sonra spor yapmaya kalkışmak daha çabuk tansiyonu fırlatır. Öfkelenmek tansiyonu yükseltir, öfkeliyken tıka basa yemek daha çok yükseltir.

Yüksek tansiyona neden olan sebepler

Eğer bugün tansiyonunuz yükselmiş ise ve tansiyonu ne yükseltir diyorsanız cevabını yıllar öncesinde aramalısınız. Öncelikle bugüne kadar doymuş yağ açısından zengin beslendiyseniz ve tuzdan hiç kaçınmadıysanız zavallı damarlarınızın bir miktar tıkandığını kabul etmeniz gerekir.

Doymuş yağ demek oda sıcaklığında sıvıya dönüşmeyen yağ demektir. İç yağı, kuyruk yağı, margarin türü yağlar doymuş yağdır. Bundan beteri trans yağdır. O da esasen bitkisel iken işlem görmesi sonucu doymuş yağa dönüşen yağdır ve genellikle fabrikalarda üretilen gıdalarda bulunur.

Tuz ise sadece sofra tuzu ile sınırlı değildir. Köpüren şeylerde kullanılan kimyasal tuzlar (kola ve soda dahil) çin tuzu ve hazır gıdalara eklenen tuzlar kanın kalitesini bozar, yoğunlaştırır ve tansiyona neden olur. Tuzun her türlüsünü vücut kendinden uzaklaştırmak için çaba sarf eder. Çünkü aldığımız tuzun çok azı gerekli yüzde doksanı zararlıdır.

İşte bir kişi yağlı ve tuzlu beslendiyse tansiyonunun yükselmesi  gayet normaldir. Alkol ve sigara da bu süreci hızlandırır. Bu ikisi damarları hızlı yaşlandıran şeylerdir.

Bunlardan başka şişmanlık, kötü beslenme (sürekli hayvansal gıdalarla beslenme, besin çeşitliliğine önem vermeden sürekli döner, pizza, makarna, patates kızartması yeme) ve şeker hastalığı yüksek tansiyona zemin hazırlar.

Yorum yapın